Ալավերդի քաղաքի Սանահին կայարան թաղամասում գտնվող թիվ 3 մանկապարտեզը, որտեղից 4-ամյա երեխան ինքնուրույն դուրս էր եկել եւ Դեբեդ գետն ընկնելով՝ խեղդվել, վաղվանից կրկին սաներին կընդունի իր հարկի տակ: armtimes.com-ի հետ զրույցում այս մասին տեղեկացրեց Ալավերդու քաղաքապետի տեղակալ Արթուր Վարոսյանը՝ հավելելով, որ այսօր քաղաքապետարանի համապատասխան վարչության աշխատակիցն ու իրավաբանը կայցելեն կրթօջախ՝ հանձնման-ընդունման վերջին ստուգումներն իրականացնելու:
«Արդեն իսկ նոր դաստիարակ ունենք, ում վրա ժամանակավորապես նաեւ տնօրենի պարտականություններն են դրված: Նա մանկավարժական երկար տարիների փորձ ունեցող, քաղաքում հարգանք վայելող, միջին տարիքի կին է՝ Աննա Սաքանյանը: Սաքանյանը նախկինում էլ 10 տարուց ավելի դաստիարակ է աշխատել, այնուհետ տեղափոխվելէ Ռուսաստան: Այժմ հետ է վերադարձել եւ մեր առաջարկով անցել աշխատանքի»,- նշեց Արթուր Վարոսյանը:
Ալավերդու փոխքաղաքապետը, սակայն ընդգծեց, որ Աննա Սաքանյանը չի ցանկանում վերջնականապես ստանձնել տնօրենի պարտականությունները՝ զգուշանալով վարչական աշխատանքի հնարավոր բարդություններից: «Բայց համաձայն է շարունակել դաստիարակի աշխատանքը, երբ նոր տնօրեն նշանակվի: Նա հոգով-սրտով դաստիարակ է, երեւի ուզում է իր մանկավարժական գործունեությունը շարունակել: Ինչ վերաբերում է նոր տնօրեն, ապա վերջինս պետք է նշանակվի ավագանու նիստից հետո: Չնայած որ ավագանու հաջորդ նիստը նշանակված է փետրվարի 27-ին, օրակարգում այդ հարցն ընդգրկված չէ: Բացի այդ, այս պահի դրությամբ հարմար թեկնածու, որպես այդպիսին, չկա: Իսկ մենք դժբախտ դեպքից հետո ուզում ենք լավագույնից լավագույնին գտնել»,- նշեց մեր զրուցակիցը:
Արթուր Վարոսյանը տեղեկացրեց, որ մանկապարտեզի սաների ծնողները դիմում են ներկայացրել Ալավերդու քաղաքապետարան՝ խնդրելով աշխատանքից չազատել նախկին տնօրենին եւ դաստիարակին, սակայն քաղաքապետը մերժել է վերջիններիս դիմումը:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 14-ին, Լոռու մարզի Ալավերդի քաղաքում ողբերգական դեպք էր տեղի ունեցել: Առավոտյան 10:00-ի սահմաններում 4-ամյա Ռոբերտ Դալլաքյանն ինքնուրույն դուրս էր եկել Սանահին կայարան թաղամասում գտնվող թիվ 3 մանկապարտեզից:
Ավելի ուշ, երեխայի մարմինը հայտնաբերել էին Դեբեդ գետում եւ մահացած վիճակում տեղափոխել Ալավերդի բժշկական կենտրոն: Դժբախտ դեպքի հաջորդ օրն իսկ մանկապարտեզի գործունեությունը ժամանակավորապես դադարեցվել էր: Կրթօջախի տնօրենն ազատման դիմում էր գրել, դաստիարակը՝ հեռացվել աշխատանքից: