Երեկվա անհնազանդության հսկայածավալ գործողությունների բուռն օրվա ավարտին մեկնարկած հանրահավաքում Նիկոլ Փաշինյանն իր ելույթում անդրադառնալով Ազգային Ժողոի խմբակցությունների որոշմանը, նշեց. «Մայիսի 8-ին տեղի են ունենալու ԱԺ ընտրություններ: Եթե առաջին փուլում թեկնածուին առաջադրելու էին խմբակցությունները, ապա այժմ պետք է առաջադրի ԱԺ-ի 1/3-րդը: Այսինքն՝ 35 պատգամավորի ստորագրություն է պետք առաջադրման համար: Քիչ առաջ ես հանդիպեցի ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի հետ, հետո հանդիպեցինք ՀՅԴ-ից Արմեն Ռուստամյանի հետ, այնուհետ՝ ԵԼՔ-ի: Ըստ այդմ, ես վաղը ԱԺ պատգամավորների 1/3-րդի կողմից պաշտոնապես կառաջադրվեմ ՀՀ վարչապետի թեկնածու: Այսինքն, Ծառուկյան դաշինքը, ՀՅԴ-ն ու ԵԼՔ-ը կստորագրեն, որպեսզի ես դառնամ վարչապետ:
Այսօր տեղի է ունեցել ՀՀԿ խմբակցության նիստը, որի արդյունքում նրանք հայտարարել են, որ առաջիկա ընտրություններին կաջակցեն ժողովրդի թեկնածուին: Այսինքն՝ եթե հաշվի առնենք այսօրվա քաղաքական հայտարարությունները, վարչապետի ընտրությունների երկրորդ փուլում ձեր թեկնածուի ընտրության հարցը գործնականում լուծված է: Բայց սրանք բանավոր հայտարարություններ են, անհրաժեշտ է վաղը ձեռք բերել բոլոր փաստաթղթերը:
Այս պատճառով էլ մենք առաջարկում ենք հետեւյալ սցենարը՝ վաղը մենք ոչ Երեւանում, ոչ մարզերում ոչ մի ակցիա չենք իրականացնում, վաղը հանգստի օր է: Երեխեք ջան, վաղը գնում եք դասի, լավ սովորում ենք դասերը, չեք բացակայում: Բայց հնարավոր է՝ վաղը ցանկացած ժամի անհրաժեշտ լինի հավաքվել, հետեւեք իմ ֆեյսբուքյան էջին: Եթե ամեն ինչ անցնի նորմալ, մենք հանգստանում ենք ու պատրաստվում վարչապետի ընտրություններին, բայց ամեն դեպքում այդ ընտրության օրը հավաքվում ենք ոչ թե 250, այլ 500 հազարով»: