ՀՀ կառավարությունից քիչ առաջ «Հայկական ժամանակ»-ին տեղեկացրեցին, որ ՀՀ կառավարության հերթական նիստը տեղի է ունենալու հունիսի 1-ին: Սա պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երկօրյա պաշտոնական այցով գտնվում է Վրաստանի հանրապետությունում:
Վարչապետի բացակայության ժամանակ օրենքով սահմանված կարգով վարչապետին փոխարինում է առաջին փոխվարչապետը: Կարելի էր նիստը սովորականի նման անցկացնել հինգշաբթի օրը եւ չտեղափոխել ուրբաթ:
ՀԺ-ն առաջին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանի գրասենյակից հետաքրքրվեց, թե ինչո՞ւ նիստը չի վարում Միրզոյանը՝ իր լիազորությունների շրջանակներում: Միրզոյանի մամուլի խոսնակ Կարպիս Փաշոյանը մեր հարցին ի պատասխան նշեց, որ Միրզոյանը վաղն առավոտյան մեկնում է Դուշանբե: