Այսօր «Պոստ սկրիպտում» մամուլի ակումբում տեղի ունեցավ մամուլի ասուլիս կառավարության եւ ներդրողների միջեւ «Նաիրիտ» գործարանի վերագործարկման վերաբերյալ բանակցությունների արդյունքների մասին։ Ասուլիսին մասնակցում էին Նաիրիտում ներդրումային առաջարկով հանդես եկող «Եվրոպա-Ասիա բիզնես ֆինանսական կենտրոն» հոլդինգի նախագահ Աշոտ Գրիգորյանը, «SynCo Group» ընկերության նախագահ եւ «Եվրոպա-Ասիա բիզնես ֆինանսական կենտրոն» հոլդինգի փոխնախագահ Սամուել Բաբիակը, նույն հոլդինգի նախագահի ավագ խորհրդական Արշակ Ղազարյանը եւ «Նաիրիտ» գործարանի նախկին տնօրեն Կարեն Իսրայելյանը:
Աշոտ Գրիգորյանը տեղեկացրեց, որ վերջին երկու օրերին տարբեր հանդիպումներ են ունեցել: «Հանդիպել ենք տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանի հետ, որից ստացել ենք, կարելի է ասել, կանաչ լույսեր՝ «Նաիրիտ»-ն աշխատեցնելու հետ կապված»,- ասաց Գրիգորյանը:
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանում կատարված թավշյա հեղափոխությունը հետաքրքիր արդյունք է տվել: «Մենք կողմ ենք Հայաստանում արտադրությունների վերականգնմանը եւ մեծ հույսերով ենք ժամանել Հայաստան»,- ասաց Աշոտ Գրիգորյանը:
Գրիգորյանը նշեց, որ Արծվիկ Մինասյանին կարողացել են համոզել, որ արտադրություններից ամենակարեւորը քիմիականն է: «Մեր խնդրանքը շատ հասարակ էր՝ թույլ տվեք մեր միջոցներով աուդիտ անցկացնենք «Նաիրիտ»-ում: «Նաիրիտ»-ի ամբողջ տարածքում մենք ուզում ենք քիմիական արտադրությունը զարգացնել»,- ասաց Աշոտ Գրիգորյանը:
Գրիգորյանը նշեց, որ ՏՏ ոլորտում նույնպես ցանկանում են որոշ ներդրումներ իրականացնել՝ հավելելով, որ մետաքսե ուղղությունը ցանկանում են վերադարձնել Հայաստան:
«Նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը «Նաիրիտ»-ից գողացել է մոտ 300 մլն դոլար: Ես հուսով եմ, որ նա նամուս կունենա եւ դատի կտա ինձ սա ասելու համար, ինչի արդյունքում էլ կապացուցվի, որ ես ճիշտ եմ: Մինչեւ այսօր չէին թողնում աուդիտ իրականացնել, քանի որ թալանել էին, իսկ այժմյան կառավարությունը թույլ է տալիս անել», - ասաց Գրիգորյանը:
«Նաիրիտ» գործարանի նախկին տնօրեն Կարեն Իսրայելյանը նշեց, որ երեկվա բանակցությունները համարում է հաղթանակ, իսկ աուդիտի արդյունքներից հետո կառավարության հետ պայմանագիր են պատրաստվում կնքել: Իսրայելյանի խոսքով՝ Հայաստանը պետք է լինի ոչ թե տուրիզմի, այլ արտադրության երկիր:
Իսրայելյանը հայտնեց, որ երեկվա հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ ՀՀ վարչապետի խորհրդականը եւ դրական կարծիք է ունեցել՝ նշելով, որ քննարկումների բովանդակությունը կփոխանցի վարչապետին:
«SynCo Group» ընկերության նախագահ եւ «Եվրոպա-Ասիա բիզնես ֆինանսական կենտրոն» հոլդինգի փոխնախագահ Սամուել Բաբիակն իր խոսքում ասաց, որ դեռեւս տեսնում է շատ մեծ խնդիր ներդրումներ ստանալու մեջ: «Հարկավոր է քաղաքական կայունություն, որպեսզի արժույթն անկում չգրանցի: Եւ եվրոպական բանկերը մեզ ոչ մի ցենտ չեն տա, եթե համոզված չլինեն, որ «Նաիրիտ»-ի վերագործարկման դեպքում մենք ապահովել ենք էկոլոգիան»,- ասաց Բաբիակը:
Հարցին, թե որքա՞ն ներդրում է սպասվում գործարանի վերագործարկման համար, Աշոտ Գրիգորյանը պատասխանեց, որ նախնական 25-30 մլն եվրո, հետագայում այն կհասնի մինչեւ 105 մլն եվրոյի: