Ազգային ժողովում մաքրուհիների կադրային ջարդ է սկսվել: «Հայկական ժամանակ»-ի աղբյուրները փոխանցում են, որ հուլիսի մեկին ղեկավարությունն անհասկանալի պատճառներով աշխատանքից ազատելու է 13 աշխատակցի, որոնք աշխատում են մաքրության ապահովման բաժնում: Տեղեկությունը ՀԺ-ի հետ զրույցում հաստատեցին միանգամից հինգ մաքրուհի: Սակայն վերջիններս առայժմ խուսափում են բողոքը իրենց անուններով ներկայացնել:
«13 հոգուն շատ անարդար ձեւի գործից ազատում են, իրենք թոշակառու չեն: Սա կարող եմ ասել, որ մեր վերադասի՝ Կարինեի ցանկությամբ է արվում: Նա մեկ տարի առաջ է եկել, գրանցված է ցերեկային հավաքարար, բայց մեկ ժամ գալիս է ու տանից այստեղի գործերը հեռախոսով կառավարում է»,- փոխանցեց ԱԺ-ի մաքրուհիներից մեկը:
Մեկ այլ աշխատակից էլ տեղեկացրեց, որ աշխատակազմից փոխանցել են, որ այդ 13 աշխատակիցը հեռացվում է վատ աշխատանք կատարելու հետեւանքով:
«Մեզ ասում են, որ 13 հոգիս լավ չենք աշխատում: Մեր աշխատածն, ասում են՝ դուր չի գալիս, բայց, եթե մեկ մարդու վրա 3 հատ զեկուցագիր չի եկել, ապա իրավունք չունեն աշխատանքից հանելու: Մեզանից ոչ մեկի վրա զեկուցագիր չի եկել, բայց հանում են: Ղեկավարությունից ասում են՝ չեք ուզում, դիմումը գրեք, դուրս արեք»:
Մաքրուհիներից մեկն էլ փոխանցեց, որ այսուհետ երկարացնելու են իրենց աշխատաժամերը, սակայն աշխատավարձի բարձրացում չի լինելու: «Հավաքարարները հուլիսի 1-ով պետք է աշխատեն 8 ժամ, բայց նախկինում աշխատել են 1,5 ժամ: Ասում են՝ ինչու՞ պետք է բաժնի աշխատողը 8 ժամ աշխատի, իսկ հավաքարարը՝ ոչ: Բայց բաժնի աշխատողին ինչո՞ւ են համեմատում հավաքարարի հետ: Հավաքարարը 1,5 ժամ առանց հանգստի աշխատում է, իսկ բաժնի կին աշխատողները մանիկյուռ են անում, ունք են հանում»:
Բաժնի աշխատակիցները նաեւ դժգոհեցին, որ իրենց աշխատանքը համակարգում է Կարինե Սարգսյան անունով մեկը, որն աշխատակազմում գրանցված է որպես ցերեկային մաքրուհի, բայց «շեֆի» պարտականություններ է իրեն վերապահում: Մաքրուհիները պնդում են, որ Կարինե Սարգսյանը ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Արա Սաղաթելյանի «մարդկանցից» է եւ իրենց հետ անհարգալից է խոսում:
«Ժառգոնով է խոսում մեզ հետ: Նա իրավունք չունի պետական համակարգում աշխատի: Մտնում ես սենյակ՝ ծխախոտը բերանը խոսում է հետներս: Մեզ այնպես է անպատվում, որ ասելու չէ»,- նշում են մաքրուհիները:
Մաքրուհիներից մեկն էլ նշում է, որ երկու տարի շարունակ Ազգային ժողովում աշխատանքային թրաֆիքինգի է ենթարկվել: Նա որպես մաքրուհի իր կատարած աշխատանքի դիմաց ստացել է 62 հազար դրամ, սակայն աշխատակազմից առաջարկել են 2016 թվականից նաեւ լվացքատանն աշխատի՝ հավելյալ 40 հազար դրամով, բայց մինչեւ այսօր չի վճարվել:
Մաքրուհիները դժգոհում են, որ իրենց աշխատանքային պայմաններն անմարդկային են: Մասնավորապես, նրանց հանգստի սենյակը գտնվում է 4-րդ հարկում, որն արդեն տանիքի հատվածում է: Խորհրդարանի ոսկեզօծ սրահի օդորակիչների «դրսի կտորը» դրված է նրանց հանգստի սենյակում, որն էլ, ըստ աշխատակիցների, շնչառական խնդիրներ է առաջացնում:
Կադրային ջարդի մասին ՀԺ-ին փոխանցված տեղեկությունն ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Արսեն Բաբայանը հաստատեց, բայց նաեւ ընդգծեց, որ առանց պատճառի որեւէ մեկն աշխատանքից չի ազատվում:
«Բոլոր ազատվողներին պատճառներն ասվել է: Իրենց կատարած աշխատանքը չի համապատասխանում այն չափանիշներին, որը պահանջվում է: Լավ չեն մաքրում: Պայմանագրերը չեն շարունակվում այն մաքրուհիների հետ, որոնց աշխատանքը չի բավարարում աշխատակազմի համապատասխան պատասխանատուին»,- ասաց Բաբայանը:
Արսեն Բաբայանն ասում է՝ բոլոր ազատվողները, որոնք, ի դեպ, 12-ն են, ժամկետային պայմանագրեր են ունեցել: «Պայմանագրի ժամկետը մոտենում է իր ավարտին եւ օրենքով սահմանված կարգով մենք իրենց 10 օր առաջ ծանուցել ենք: Գործատուի իրավունքն է՝ շարունակել պայմանագիրը, թե՝ ոչ: Գործատուն գտել է, որ իրենք չեն կարող շարունակել աշխատանքները»:
Արսեն Բաբայանը պատասխանելով այն հարցին, թե ինչո՞ւ է մաքրուհիների «շեֆ» համարվող Կարինե Սարգսյանը վիրավորում իր ենթականերին, որն, ի դեպ, Արա Սաղաթելյանի «մարդն» է, ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալը նշեց. «Վիրավորանքների հետ կապված բողոքներ չենք ստացել, եթե կան նման դժգոհություններ, ապա կարող են դիմել եւ մենք կստուգենք: Ինչ վերաբերվում է աշխատակազմի ղեկավարի մարդը լինելուն, ապա բոլոր աշխատակիցներն էլ աշխատակազմի ղեկավարի մարդիկ են»:
Անդրադառնալով խնդրին, որ որոշ աշխատակիցներ պնդում են, թե կառույցում թրաֆիքինգի են ենթարկվել, մասնավորապես, խոսքը ԱԺ-ի լվացքատանն աշխատելն ու չվճարվելն է, Բաբայանն ասաց. «Իրենք վարձատրվել են 8 ժամյա աշխատանքի դիմաց եւ 8 ժամ իրենք իրենց աշխատանքը պետք է կատարեին, լրացուցիչ աշխատանք որպես այդպիսին չի եղել»:
Իսկ այն, որ նրանք աշխատել են մի քանի ժամ եւ հիմա 8-ժամյա գրաֆիկի են անցնում, գլխավոր քարտուղարի տեղակալն ասաց, որ դրանք եղել են աշխատանքի կազմակերպմանն առնչվող հարցեր եւ առանձին համաձայնություններով աշխատել են: Պայմանագրի ժամկետը լրացված աշխատակիցներին նաեւ հնարավորություն է տրվել ԱԺ աշխատակազմին առաջարկել թեկնածուներ՝ իրենց փոխարեն աշխատելու համար: Այս տեղեկությունը մեր զրույցում հասատեցին ե՛ւ Բաբայանը, ե՛ւ մաքրուհիները:
ՀԺ-ն արդեն գրել է, որ ԱԺ-ում աշխատանքից հեռացողների շքերթ է սկսվելու: Պատճառն այն է, որ ղեկավարությունը խստացնում է ատեստավորման կարգը:
«Հայկական Ժամանակ»-ը Telegram-ումԿատարի պատվիրակությունը քննարկել է Դամասկոսում թռիչքների վերականգնման հարցը
Նախարարությունը ստանում է մտահոգիչ ահազանգեր դպրոցներում արձանագրվող բռնության դեպքերի առնչությամբ. Անդրեասյան
Նոր ատոմային էներգաբլոկի կառուցման ծրագրի վերաբերյալ հարցեր են քննարկվել. ՏԿԵ նախարարն այցելել է ՀԱԵԿ
Մի՞թե վարչապետի տիկնոջը հարիր է հատակին նստել և անգլերեն պարապել. Փաշինյանը տեսանյութ է հրապարակել
Գերասիմ Վարդանյանը կշարունակի մնալ ազատության մեջ. պաշտպան
Վերաբրենդավորվել է Ամիօ բանկի «Իջևան» մասնաճյուղը
Չինաստանում ամբոխի մեջ մխրճված վարորդը դատապարտվել է մահապատժի
Դեսպան Կոպիրկինը Արփինե Սարգսյանին է փոխանցել Ռուսաստանի Դաշնության ՆԳ նախարարի նամակը
Ծանր քաշերը գտնվում են լավագույն ձեռքերում. Լաշա Տալախաձեն շնորհավորել է աշխարհի չեմպիոն Վարազդատ Լալայանին
Բոլորով պետք է ձևավորվենք հանրային պահանջ, որ սրճարաններում չծխելու օրենքը պահպանվի. Նանուշյան
Մահացել է ԱԺ նախկին պատգամավոր Տիգրան Եգանյանը
Նիկոլ Փաշինյանը ուղիղ եթերում բանավեճի է հրավում նախկին նախագահներին
Ինչպես խուսափել տոնական օրերին սննդային գործոնով պայմանավորված վարակիչ հիվանդություններից և թունավորումներից
Հայտնաբերվել է ՊՆ ռազմական ոստիկանության կին ծառայողի ավտոմեքենան հրկիզած կասկածյալը
Դեսպան Քվինն ու ՏԿԵ նախարարը հանդիպման ընթացքում քննարկել են ԱՄՆ ուղիղ չվերթեր սկսելու հնարավորությունը
Պերուում տեղացի թմրավաճառների ձերբակալությունը գլխավորել է Գրինչի հագուստով ոստիկանը. տեսանյութ
Վերաբացվել է Երևան մոլում գտնվող Ucom-ի վաճառքի և սպասարկման նորացված կենտրոնը
Բազմաթիվ հարցերի լուծման բանալին թվայնացման ճանապարհն է, 2025-ին պետք է օրակարգով ինտենսիվ զբաղվել. վարչապետ
Ավտոլվացման 15 կետի գործունեություն է կասեցվել
Նոր գլխագրեր «Կրթվելը նորաձև է» արշավի համար. ինչ են առաջարկել Աննա Հակոբյանին Ջերմուկում
Սյունիքի ճախաթթուն մարզի և մայրաքաղաքի խանութներում է. «Իմ Քայլը» հիմնադրամի շահառուն ընդլայնել է բիզնեսը
ՊՆ-ն հայտարարում է ԶՈՒ պատվո պահակային վաշտում ծառայելու զորակոչիկների ընտրություն․ ժամանակացույց
2024-ի նոյեմբերին Հայաստանում գրանցվել է 782 հազար 832 աշխատատեղ. վարչապետը վիճակագրություն է ներկայացրել
Հայաստանը Գերմանիայի կողքին է և սգում է Մագդեբուրգի Սուրբ ծննդյան տոնավաճառում զոհվածների համար. դեսպան
N1-ը՝ ավանդներով․ ֆիզիկական անձանց ավանդների ծավալով Ամիօ բանկը առաջինն է
Ազատի կացարանի հրդեհի գործից մեղադրյալ Մաթևոսյանի վարույթն անջատվել է, նախաքննությունն ավարտվել է
Երևան-Վոլգոգրադ նոր ուղիղ չվերթ է բացվել. ժամանակացույց
Դոլարն ու եվրոն թանկացել են. ինչ փոփոխություններ է արձանագրել տարադրամի շուկան դեկտեմբերի 23-ին
Իմ 45-ամյակին մոտենում եմ կյանքիս թերևս ամենալավ ֆիզիկական վիճակում. Ալեն Սիմոնյան
Հնարավոր է թույլ ձյուն․ ինչ եղանակ կլինի առաջիկա օրերին
«Կրթվելը նորաձեւ է» արշավի նպատակը նման մտքի հեղինակին հանդարտեցնելն ու ինքն իր հետ հաշտեցնելն է. Հակոբյան
«Հունդաի» մակնիշի փոքր դասի հին ավտոբուսներից 9-ը հունվարի մեկից կդադարեն գործել․ մանրամասներ
Բրազիլիայում մասնավոր ինքնաթիռ է կործանվել
Սյունիքի մարզում կառուցվել են բազմաթիվ տներ, ավելի քան 70-նն էլ սպասում են իրենց հերթին․ Արմեն Խաչատրյան
ԱՄՆ-ը իր քաղաքացիներին կոչ է արել հեռանալ Բելառուսից
Այս մեքենայում խտացված է այն ամենը, ինչի պատճառով մենք բազմիցս կանգնել ենք կոտրած տաշտակի առաջ․ Արսեն Թորոսյան