Բաղրամյան 26-ի «նախագահական շենքը», որն այս պահին վարչապետի նստավայրն է, կվերադարձվի նախագահին: Այս մասին կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Տվյալ որոշումը ընդունում ենք՝ օրենքի պահանջը կատարելու մասին: Ուզում եմ արձանագրել, որ տարօրինակ իրավիճակում ենք, երբ վարչապետը երկու շենքում է տեղակայվում, տարօրինակ իրավիճակ է լինում, եւ մենք ամենեւին չեն մոռացել, թե ինչն ենք քննադատել»,- ասաց նա եւ նշեց, որ կարծիքներ են հնչում, թե հայտնվել են կառավարությունում եւ մոռանում են, թե ինչն են քննադատել ժամանակին:
«Այն ինչ քննադատել ենք իրականություն կդարձնենք եւ կարծում եմ, որ հարցերին ոչ թե անձնավորված մոտեցում պետք է ցուցաբերել, այլ ինստիտուցիոնալ»,- ասաց նա եւ նշեց, որ ժամանակի ընթացքում Բաղրամյան 26-ի նստավայրը կվերադարձնեն նախագահի աշխատակազմին:
Փաշինյանի խոսքով՝ ներկայումս արարողակարգային խնդիր կա լուծելու, օրակարգային պարտականություններ կան եւ քանի որ Սահմանադրությամբ վարչապետն է պետության ղեկավարը, օրակարգային որոշ հարցեր կապված են շենքային պայմանների հետ, պետք է ուսումնասիրենք, թե ինչպես ենք այդ խնդիրը լուծելու:
«Ես փաստացի երկար ժամանակ աշխատում եմ կառավարության շենքում, չգիտեմ, որքանով այս դեպքում կարող ենք ասել երկար ժամանակ, բայց դա նաեւ հարմար է, եւ հետագայում դա կառավարության որոշումներով կարձանագրենք, վարչապետը կունենան մեկ նստավայր»,- ասաց նա:
ՀԺ-ն այս մասին դեռ մի քանի օր առաջ էր գրել: Նշել էինք, որ Բ26-ի կառույցը օրենսդրական փոփոխությամբ տրվել էր վարչապետին միայն այն բանի համար, որ նա իրեն հարմարավետ զգա: