Բացահայտումները հասել են գյուղնախարարություն. Խաչատրյանը՝ նախկին նախարարի մասին
ԱԱԾ բացահայտումները ե՞րբ կհասնեն գյուղատնտեսության նախարարություն, արդյո՞ք նախկին նախարարը փլատակներ է թողել ներկայիս նախարարին եւ արդյո՞ք գյուղատնտեսության նախարարությունում նախարարի փոխվելուց հետո կադրային ջարդ է եղել: Այս հարցերի շուրջ ՀԺ-ն զրուցել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Արթուր Խաչատրյանի հետ:
- Պարոն Խաչատրյան, ԱԱԾ բացահայտումները հասել են ՊՆ, ԱԻՆ եւ այլ գերատեսչություններ, գյուղատնտեսության նախարարություն դեռ չե՞ն հասել:
- Հասել են, բայց դատախազության բացահայտումները: Այստեղ խնդիրը հիմնականում վերաբերվում է պետության կողմից սուբսիդավորող ծրագրերի միջոցով տեղի ունեցող չարաշահումներին: Ինչքան ավելի մանրակրկիտ լինի այդ ուսումնասիրությունը, ինչքան շատ բացահայտվի, բոլորիս շահն է: Համագործակցում եմ եւ համագործակցելու եմ եւ օգնելու եմ բացահայտելու բոլոր խախտումները՝ անկախ նրանից, թե ովքեր են դրանք կատարել:
- Մի շարք նախարարություններում ասում են, որ կատարվում է կադրային ջարդ, ձեր գալուց հետո ԳՆ-ում կադրային փոփոխություններ շա՞տ են եղել:
- Փոխվել է մի փոխնախարար, մամուլի քարտուղարը, որը արդեն գնացել էր մինչեւ իմ գալը, խորհրդականներից մեկը նույնպես հրաժարական էր տվել, ես նոր խորհրդական եմ նշանակել: Այսինքն, երկուսին պահել եմ, երրորդին նշանակել եմ: Աշխատակազմի ղեկավարն է փոխվել, բայց ինքը իր կամքով դիմումը գրել եւ գնացել է էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարություն: Ու էլի իր կամքով է մարդը որոշել գնալ, որովհետեւ նախորդ նախարարի հետ էր աշխատել:
- Ձեզ նախորդող նախարարը՝ Իգնատի Առաքելյանը, ձեզ ի՞նչ ժառանգություն է թողել: Տարբեր ոլորտներից արդեն դժգոհություններ են հնչել, որ նախորդները ավերակներ են թողել:
- Այդ ավերակածս ո՞ւմ թագավորեմ մոտեցումը ընդունելի չի: Իգնատի Առաքելյանի նկատմամբ ես ունեմ շատ բարձր կարծիք, շատ դրական վերաբերմունք: Իհարկե, կա մոտեցումների տարբերություն, բայց ինձնից հետո եկողն էլ կարող է ինձ հետ համաձայն չլինել: Բայց, որ ավերակ է եղել, երկիրը քանդված է, գյուղատնտեսությունն ավիրված է եղել, առաքյալն եկել է, որ ամեն ինչ կանգնի` չէ, այդ բարդույթներից, բարեբախտաբար ազատ եմ: Բայց չեմ լսել նախարարներից որեւէ մեկից, որ ասի՝ նախորդը ավերակներ է թողել, գոնե հրապարակային ելույթներ չեմ տեսել: Ընկերական հարաբերությունների մեջ էլ, կարծում եմ, մեր բոլոր գործընկերները նախորդների նկատմամբ բավականաչափ կոռեկտ են: Իհարկե, այն որ երկրի վիճակը խայտառակ է եղել, խնդիրներ են եղել եւ դա բերեց այս քաղաքական իրավիճակի փոփոխությանը, այդպես է: