Ազգային ժողովը քննարկում է վարչապետի ընտրության հարցը: ԱԺ նիստում խորհրդարանի ղեկավար Արա Բաբլոյանը հայտարարեց, որ ԱԺ կանոնակարգ 140 հոդվածի համաձայն՝ վարչապետի թեկնածուների առաջադրման ժամկետը լրացել է: Նա նշեց, որ ԵԼՔ խմբակցությունը առաջադրել է Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունը:
Այժմ քննարկման է դրվել վարչապետի ընտրության հարցը: Վարչապետի թեկնածուին ներկայացրեց Լենա Նազարյանը. նա ասաց, որ վարչապետի ընտրության հարցը ֆորմալ բնույթ է կրում եւ կարիք չկա նրան ներկայացնելու:
Նշենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը վարչապետի պաշտոնից հրաժարական էր տվել հոկտեմբերի 16-ին: Դա միակ ճանապարհն է, որով հնարավոր է հասնել 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի լուծարմանը: ԵԼՔ-ը, առաջադրելով Փաշինյանին, լուծում է հավանական սահմանադրական փակուղի չառաջացնելու հարցը: Բանն այն է, որ որոշ իրավաբաններ հայտարարում են՝ եթե վարչապետի ընտրության առաջին փուլում թեկնածու չի առաջադրվում եւ քվեարկություն չի լինում, ապա հնարավոր չի լինի 1/3-ի կողմից երկրորդ անգամ թեկնածու առաջադրել:
Ենթադրվում է, որ բոլոր պատգամավորները դեմ կքվեարկեն Փաշինյանի վարչապետությանը, որից 7 օր անց տեղի կունենա վարչապետի մեկ ընտրություն եւս: Դրանից հետո ԱԺ-ն կլուծարվի իրավունքի ուժով: Խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունները նախատեսվում են դեկտեմբերի 9-ին:
Ի դեպ, ընդգծենք, որ վարչապետի ընտրության հարցը չի քննարկվում հատուկ նիստում: Սա պայմանավորված է նրանով, որ վարչապետի ընտրության հարցը համընկել է ԱԺ հերթական նիստերի հետ եւ հատուկ նիստ գումարելու անհրաժեշտություն չկա: 2018 թվականի ընթացքում սա վարչապետի 4-րդ ընտրությունն է:
«Հայկական Ժամանակ»-ը Telegram-ումՔարաթափման հետևանքով Աղվանի-Լծեն ավտոճանապարհը դարձել է միակողմանի երթևեկելի