Արդեն հստակ է, որ Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունները տեղի են ունենալու դեկտեմբերի 9-ին: ԱԺ արտահերթ ընտրություններին մասնակցելու համար կուսակցությունները փաստաթղթերը պետք է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով ներկայացնեն մինչեւ նոյեմբերի 14-ը՝ ժամը 18։00-ը, իսկ կուսակցությունների կամ դաշինքների ընտրացուցակների գրանցումը պետք է կատարվի նոյեմբերի 14-19 ընկած ժամանակահատվածում:
Այս պահի դրությամբ որոշ կուսակցություններ արտահերթ ընտրություններին մասնակցելու հստակ որոշում ունեն, որոշներն էլ դեռեւս քննարկումների մեջ են:
Մասնավորապես՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը միանշանակ մասնակցելու է ընտրություններին՝ «Առաքելություն» կուսակցության հետ դաշինքով: Իսկ Հանրապետական կուսակցությունը որոշում չի կայացրել:
Մասնակցելու որոշում ունեն նախկին ԵԼՔ դաշինքի մյուս երկու կուսակցությունները՝ «Լուսավոր Հայաստանն» ու «Հանրապետությունը», սակայն՝ առանձին, առանց դաշինքի: Լուսավոր Հայաստանը հայտարարել է, որ իր ցուցակում ներկայացուցիչներ կներգրավի նաեւ այլ գաղափարակից քաղաքական ուժերից և ակտիվ քաղաքացիական խմբերից։
Նորաստեղծ «Քաղաքացու որոշում» կուսակցությունը եւս մասնակցելու է ԱԺ արտահերթ ընտրություններին՝ առանձին:
Խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններին մասնակցելու է նաեւ քաղաքագետ Լեւոն Շիրինյանի նորաստեղծ՝ «Քրիստոնյա ժողովրդավարական վերածնունդ» կուսակցությունը: Շիրինյանը մեր զրույցում ասաց, որ իրենք ոչ թե ընդդիմություն են լինելու Փաշինյանի թիմի իշխանության դեպքում, այլ այդ իշխանությանը այլընտրանք: Ըստ Շիրինյանի՝ իրենց նպատակն է վերադարձնել մեր ազգային արժեհամակարգը, մանավանդ որ Ազգային ժողովում պահպանողական գաղափարախոսությամբ քաղաքական ուժ, որպես այդպիսին, երբեւէ չի եղել:
«Սասնա ծռեր» կուսակցությունը խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու նպատակ ունի, սակայն Արդարադատության նախարարությունը դեռեւս չի գրանցել կուսակցությանը: Այս մասին մեզ տեղեկացրեց կուսակցության մամուլի քարտուղար Վահագն Ավագյանը: Այդ պատճառով վերջինս մասնակցության ձեւաչափի մասին որեւէ հստակ բան չասաց:
Գագիկ Ծառուկյանի ղեկավարած «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը ընտրություններին մասնակցելու հստակ որոշում ունի: Նախընտրական ցուցակը գլխավորելու է ինքը՝ Ծառուկյանը: Կուսակցության անդամ, ԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Իվետա Տոնոյանը մեր զրույցում ասաց, որ մասնակցության ձեւաչափի վերաբերյալ դեռեւս քննարկումներ են ընթանում, վերջնական որոշման դեպքում օրերս կտեղեկացնեն:
«Ալյանս» կուսակցությունը, որի ղեկավարը ԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանն է, եւս մասնակցելու է ընտրություններին, սակայն դեռեւս հստակ չէ՝ ինչ ձեւաչափով: Ուրիխանյանն, ամեն դեպքում, որոշում է կայացրել ռեյտինգային ընտրակարգով առաջադրվել Արաբկիր, Աջափնյակ, Դավթաշեն շրջաններն ընդգրկող թիվ 2 ընտրատարածքում։ Նա մեր զրույցում ասաց, որ նոր ԸՕ-ի չընդունումը հնարավորություն չտվեց առանձին մասնակցելու, որովհետեւ ներկա օրենսգրքով մասնակցելու համար առավել շատ ռեսուրսներ են անհրաժեշտ, «Այս պահին որոշակի քննարկումներ կան քաղաքական ուժերի հետ, բայց մասնակցության ձեւաչափի մասին կհայտնեն ավելի ուշ»,-ՀԺ-ին հայտնեց Ուրիխանյանը՝ դեռեւս չնշելով քաղաքական ուժերի կամ կուսակցությունների անուններ:
«Հայ Ազգային կոնգրես» կուսակցությունում արտահերթ ընտրություններին մասնակցելու հստակ որոշում չկա: ՀԱԿ գործադիր քարտուղար Սամվել Աբրահամյանը ՀԺ-ին հայտնեց, որ կուսակցությունում քննարկումներ են ընթանում:
Քննարկումների մեջ է նաեւ «Սոցիալ-դեմոկրատ Հնչակյան» կուսակցությունը: ՍԴՀԿ-ն սատարում էր ԱԺ ընտրությունները համամասնական տարբերակով անցկացնելու գաղափարը: Սակայն ԸՕ-ի փոփոխությունների տապալումից հետո կուսակցությունը դեռ որոշում չունի՝ մասնակցելու է ընտրություններին, թե ոչ: Այս մասին մեզ հայտնեց ՍԴՀԿ Հայաստանի շրջանային վարչության փոխատենապետ Վազգեն Մեսրոպյանը: Նա ասաց, որ ընտրություններին ներկա օրենսգրքով մասնակցելը որոշակի բարդություններ է առաջացրել, եւ իրենք այս պահին քաղաքական տարբեր ուժերի հետ քննարկումների փուլում են, որոշման մասին կհայտարարեն առաջիկայում:
Նորաստեղծ «Այլընտրանք» կուսկցությունը, որի ղեկավարը «Հայկական վերածնունդ» կուսակցության նախկին խոսնակ Էդգար Առաքելյանն է, մասնակցելու է ընտրություններին: Ձեւաչափը, ինչպես հայտնեց Առաքելյանը, դեռ հստակ չէ:
«Հայ հեղափոխական դաշնակցություն» կուսակցությունը մասնակցելու է խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններին: Այս մասին որոշ ժամանակ առաջ հայտարարել էր կուսակցությունը: Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասված է, որ ՀՅԴ Գերագույն ժողովը, քննելով ներքաղաքական վիճակը, առկա մարտահրավերներն ու հնարավոր զարգացումները, որոշում է կայացրել մասնակցել ընտրություններին:
«Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցությունը եւս մասնակցելու է ընտրություններին: Ձեւաչափի վերաբերյալ տարբեր քաղաքական ուժերի հետ բանակցությունների մեջ է: Կան խոսակցություններ, որ «Ազատ դեմոկրատներ», «Հանրապետություն» և «Ալյանս» կուսակցությունները առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին կարող են մասնակցել դաշինքով: Սակայն կուսակցության փոխնախագահ Անժելա Խաչատրյանը դեռեւս չցանկացավ քաղաքական ուժերի անուններ հնչեցնել: Առաջիկայում հանդես կգան հայտարարությամբ:
«Ժառանգություն» կուսակցությունում դեռեւս հստակ որոշում չկա: Կուսակցության վարչության անդամ Վանիկ Ալեքսանյանը մեր զրույցում ասաց, որ նոյեմբերի 4-ին տեղի է ունեցել «Ժառանգություն» կուսակցության խորհրդի ընդլայնված նիստ, որի ժամանակ կարծիքներ են հնչել մասնակցության-չմասնակցության, ինչպես նաեւ մասնակցության դեպքում որեւէ ձեւաչափով հանդես գալու մասին։ «Վերջնական որոշում դեռեւս չի կայացվել»,-ասաց Ալեքսանյանը՝ նշելով, որ գերիշխում էր մասնակցությանը կողմ տեսակետը։ Ինչ վերաբերում է ձեւաչափին՝ կարծիքները դարձյալ տարբեր են։