Քաղաքագետները՝ կուսակցությունների նախընտրական ցուցակներում
Առաջիկա խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններին մասնակից ուժերի նախընտրական ցուցակներում բացի քաղաքական բուն գործիչներից ընդգրկված են տարբեր ոլորտների մասնագետներ՝ լրագրողներ, արվեստագետներ։ Ցուցակներում քիչ չեն նաեւ քաղաքագետները։
Նրանցից մեկը՝ Լեւոն Շիրինյանը, անգամ հիմնել է նոր կուսակցություն՝ «Հայաստանի քրիստոնեա-ժողովրդական վերածնունդ» անունով։ Քաղաքագետ Շիրինյանը գլխավորում է ՀՔԺՎ կուսակցության նախընտրական ցուցակը։
Գլոբալիզացիայի եւ տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի նախագահ, քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանը «Սասնա ծռեր» կուսակցության նախընտրական ցուցակում է, երկրորդ համարն է։
Քաղաքագետ, Միջազգային եւ անվտանգության հարցերի հայկական ինստիտուտի փորձագետ Արմեն Վարդանյանն ընդգրկված է «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախընտրական ցուցակում։ Վարդանյանը ռեյտինգային ցուցակով առաջադրվել է Կոտայքի մարզում։
«Քաղաքացու որոշում» սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության նախընտրական ցուցակում ընդգրկված է հինգ քաղաքագետ՝ Հայկ Սահակյանը, Արթուր Ավագյանը, Վլադիմիր Հովհաննիսյանը, Անահիտ Պետրոսյանը եւ Էլեն Հոխիկյանը։
Անահիտ Պետրոսյանը եւ Էլեն Հոխիկյանը
Քաղաքագետ Վլադիմիր Հովհաննիսյանը ռեյտինգային ցուցակով առաջադրվել է Ավան, Նոր Նորք, Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջաններն ընդգրկող թիվ 1 ընտրատարածքում, Անահիտ Պետրոսյանը, Հայկ Սահակյանն ու Արթուր Ավագյանը՝ Մալաթիա Սեբաստիա եւ Շենգավիթ վարչական շրջաններն ընդգրկող թիվ 3 ընտրատարածքում։