Նիկոլ Փաշինյանի ղեկավարած «Իմ քայլ» դաշինքը նախընտրական քարոզարշավ է իրականացնում Շիրակի մարզի Մարալիկ քաղաքում: Փաշինյանի Մարալիկ հասնելուց հետո բնակիչները բողոքեցին, որ պահանջում են համայնքի ղեկավար Արտակ Գեւորգյանի հրաժարականը, բայց վերջինս չի կատարում քաղաքացիների պահանջը: Նիկոլ Փաշինյանը՝ ի պատասխան բնակիչների ասաց, որ գործադիրը համայնքային հարցերին պետք է միջամտի ծայրահեղ դեպքում:
«Այն պահին, երբ կլինեն շատ հիմնավոր փաստարկներ, որ դա համայնքի մեծամասնության տեսակետն է, այդ ժամանակ էլ կառավարությունը կմիջամտի: Մեզ առանց այն էլ մեղադրում են, որ մենք միակուսակցական համակարգ ենք ստեղծել: Մենք այն քայլերով պետք է գնանք, որ մեր երկրում հավասարակշռված մոտեցումներ լինեն: Եթե համայնքի ընտրողների մեծամասնությունը համաձայն է, ապա նրանց ստորագրությունները հավաքեք եւ ուղարկեք: Կարիքը չկա դռների առաջը փակել»,- ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանը միաժամանակ հայտարարեց, որ Պետական վերահսկողության ծառայությունը ստուգումներ է իրականացնում եւ պետք է սպասել ծառայության եզրակացությանը: Վարչապետի պաշտոնակատարն ընդգծեց, որ անցել են այն ժամանակները, երբ քաղաքական շահերով պայմանավորված՝ մարդկանց վրա շինծու քրեական գործեր էին «կարում»: Սակայն, եթե հիմքեր եղան, ապա պարտադիր պետք է հարուցել քրգործ:
«Ես միաժամանակ ասում եմ, որ, եթե համայնքներում կան ճգնաժամային կամ կիսաճգնաժամային իրավիճակներ, ապա համայնքների ղեկավարները իրենք պետք է նախաձեռնեն իրենց հրաժարականը: Եթե վստահ են, որ կընտրվեն՝ արտահերթ ընտրությունների դեպքում, էլի կընտրվեն: Մենք երաշխավորում ենք, որ ժողովրդի տված ոչ մի քվե չի կեղծվելու»,- ընդգծեց նա:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ Մարալիկի համայնքապետի հրաժարականը պահանջողների թվում նաեւ իր ընկերներն են, որոնց հետ պայքարի ճանապարհ է անցել, բայց հայտարարեց, որ այլեւս Հայաստանում այն ժամանակները չեն, որ ծանոթներով հարցեր են կարգավորվում:
«Ասել եմ՝ ամեն ինչ օրենքով, եթե իմ ընկերները նեղանում են, ապա՝ ոչինչ, իմ ընկերներն են: Թող մի քիչ էլ նեղանան, բայց կարեւորն այն է, որ մենք սկզբունքից չշեղվենք»,- ասաց նա: