ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների փոխնախարար Բագրատ Բադալյանը այսօր կառավարության նիստին ներկայացրեց «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2015 թվականի նոյեմբերի 19-ի թիվ 1359-Ն որոշման մեջ լրացում կատարելու մասին» որոշման նախագիծը՝ ՀՀ մաքսային տարածքներում տեղակայված աջակողմյան ղեկային տեղաբաշխմամբ տրանսպորտային միջոցները «Վերամշակում ներքին սպառման համար» մաքսային ընթացակարգով ՀՀ տարածք ներմուծելու համար:
Նա նշեց, որ նշված մաքսային ընթացակարգը հնարավորություն կտա աջակողմյան ղեկային համակարգ ունեցող տրանսպորտային միջոցներն առանց վերասարքավորման ներմուծել ՀՀ տարածք, ՀՀ տարածքում մինչեւ 6 ամսվա ժամկետում իրականացնել աջակողմյան ղեկային համակարգի փոխարինում ձախակողմյան ղեկային համակարգով, այնուհետեւ ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով մաքսազերծելուց հետո դրանք հաշվառել ՀՀ ոստիկանությունում եւ ազատ շահագործել ՀՀ տարածքում:
Աջակողմյան ղեկային տեղաբաշխմամբ թեթեւ մարդատար տրանսպորտային միջոցները «Վերամշակում ներքին սպառման համար» մաքսային ընթացակարգով ՀՀ տարածք ներմուծելու վերջնաժամկետը 2019 թվականի մարտի 1-ն է:
ՀՀ առաջին փոխվարչապետի պաշտոնակատար Արարատ Միրզոյանը հստակեցրեց, որ այն մեքենաները, որոնք կուտակված են եւ նրանք, որոնք մինչեւ մարտի մեկը կհայտնվեն մաքսակետում հնարավորություն կունենան այս մեխանիզմով փոխել ղեկը եւ շահագործել: Նա հետաքրքրվեց «Ղեկը աջ» նախաձեռնության անդամների հետ տեղի ունեցած քննարկումով, հարցրեց՝ հիմնական մասը այս նախաձեռնության մոտեցման կո՞ղմ է եւ ստացավ դրական պատասխան:
«Այն ներմուծողները, որոնք մաքսակետում են, պարտավորություն ստանձնել են, որ սա վերջի խմբաքանակն է, որ հնարավորություն է տրվում մաքսազերծել»,-ասաց փոխնախարարը: Տիգրան Ավինյանը արձագանքեց, որ այս կարգավորումը գործելու է մինչեւ 2019 թվականի մարտի մեկը եւ կարեւորեց, որ հասարակությունը տեղեկացված լինի, որ արգելքը շարունակելու է գործել դրանից հետո:
«Հայկական Ժամանակ»-ը Telegram-ում«Եվրատեսիլ 2025» մրցույթում հաղթեց Ավստրիայի պատվիրակը. Հայաստանը զբաղեցրեց 20-րդ հորիզոնականը