Այսօր ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Դիլիջանում «Ներուժ» ծրագրի բացման ժամանակ անդրադարձավ ապագա կառավարության կազմին։ Նա նշեց, որ նախարարների կարգավիճակում շատ մեծ անակնկալներ չեն լինելու։ Փաշինյանն ասաց նաեւ, թե մեծ է հավանականությունը, որ նոր կառավարության կառուցվածքում սփյուռքի նախարարություն չենք ունենա։
«Մենք հիմա քննարկումների փուլում ենք։ Մեր ամենակարեւոր խնդիրը պետական կառավարման համակարգում կառավարման առավել արդյունավետ մակարդակի հասնելն է, այդ թվում՝ սփյուռքի հետ հարաբերություններում։ Այո՛, կա այդպիսի հավանականություն եւ բավականին մեծ է այդ է հավանականությունը, որ նոր կառավարության կառուցվածքում սփյուռքի նախարարություն չենք ունենա, բայց դա չի նշանակում, որ մենք այլ կառույցների միջոցով այդ կապերն արդյունավետ չենք դարձնի»,- նշեց նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ ամենակարեւոր ինստիտուցիոնալ խնդիրն այն է, որ, ըստ էության, սփյուռքի հետ հարաբերությունների կոմպոնենտ ունեն բոլոր նախարարությունները՝ առանց բացառության, եւ ոչ բոլոր կոմպոնենտներով է զբաղվում սփյուռքի նախարարությունը։ «Սա ինստիտուցիոնալ խնդիր է, որը մենք պետք է լուծենք։ Այդ խնդիրը լուծելու մի քանի տարբերակներ կան, որոնց վրա մենք աշխատում ենք»,- ասաց վարչապետ Փաշինյանը։
Հիշեցնենք, որ կառավարության կառուցվածքում առաջիկայում փոփոխություններ են լինելու: Օպտիմալացվելու է նախարարությունների թիվը: Քննարկվում է մի քանի նախարարությունների միավորման, սփյուռքի նախարարության լուծարման հարցը։