Ղազախստանի Կարագանդա քաղաքում արդեն մի քանի օր է՝ լարվածություն չկա, բողոքի ակցիաներն էլ չորրորդ օրն է՝ դադարել են։ Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասաց Կարագանդայի հայ համայնքի ղեկավար Արթուր Նավասարդյանը։ Նա նշեց, որ տեղի իշխանություններն ամեն կերպ աշխատում են, որ Ամանորի գիշերը տեղի ունեցած աղմկահարույց սպանությանը այլեւս ազգամիջյան երանգ չտվի, իսկ Ղազախստանի ներքին գործերի նախարարությունը, Նավասարդյանի փոխանցմամբ, պատշաճ վերահսկում է իրավիճակը։
Հայ համայնքի ներկայացուցիչներն էլ երեկ հանդիպել էին սպանված երիտասարդի հարազատներին։ Համայնքի ղեկավարը մեր զրույցում ասաց, որ երիտասարդի ծնողները հասկացել են, որ հարցը կապված չէ ազգային խնդրի հետ։ Արման Նավասարդյանը նշեց, որ հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ տեղի հայերի դեմ բողոքի ակցիաներ կազմակերպած որոշ մարդիկ, որոնց եւս փոխանցել են կատարվածի եղելությունն ու էությունը։ Հայ համայնքի ներկայացուցիչները հույս եւ վստահություն են հայտնել, որ մեղավորներն անպայման պատժվելու են։
Արման Նավասարդյանը մեր զրույցում ասաց, որ երկար տարիների ընթացքում այսպիսի դեպք առաջին անգամ է պատահում Ղազախստանում․ «Ուղղակի խնդիրն այն էր, որ ռեստորանը հայկական էր, շատ հայեր են եղել, մարդիկ ու կայքերն էլ սկսեցին փոխել դեպքի բնույթը, կապել ազգային խնդրի հետ, չնայած նրան, որ ուրիշ ազգերի ներկայացուցիչներ էլ են եղել այնտեղ։ Այստեղ տարիներ շարունակ հաշտ ապրում են բոլոր ազգերը, ես անընդհատ ասում եմ, որ արհեստական հարցեր չստեղծեն, հիմա սխալ բաներ են գրում, կպնում են էս ազգին, բայց իրենք շատ հյուրընկալ մարդիկ են։ Մեր քաղաքում 130-ից ավելի ազգեր են ապրում եւ շատ բարեկամական հարաբերությունների մեջ են իրար հետ»,-հավելեց համայնքի ղեկավարը։
Հիշեցնենք, որ Ղազախստանի «Հին Հռոմ» ռեստորանի մոտ տեղի ունեցած ծեծկռտուքի դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ Ղազախստանի ՔՕ 99 հոդվածի (սպանություն) եւ ՔՕ 293 (խուլիգանություն) հոդվածի հատկանիշներով։ Հարուցված քրեական գործի շրջանակում ձերբակալել են երկու հայի եւ մեկ ղազախի՝ Քաիր Նադիրբեկովին, Թորգոմ Մալխասյանին, Սոխակ Մալխասյանին։ Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել երկամսյա կալանքը: Եվս մեկ հայի՝ Նարեկ Գուրուրյանի նկատմամբ համապետական հետախուզում է հայտարարվել։ Այսօր հայտնի դարձավ, որ նա ձերբակալվել է ՌԴ-ում։ Նախօրեին Գուրուրյանը տեսագրությամբ հայտնել էր, որ պատրաստ է հանձնվել իրավապահներին, եթե ապահովեն իր անվտանգությունը։