Արամի 23-ում գտնվող շենքի պատի փլուզումը պետք է դաս լինի, որ մյուս կառույցների շրջակայքում կատարվող աշխատանքները կառուցվեն այնպես, որ չլինի նույն պատմությունը։ Այս մասին ասել է Երեւանի գլխավոր ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանը։
Ինչպես արդեն հայտնել ենք՝ «Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» մանկական երգչախմբին տրամադրված պատմական շենքի պատը նախօրեին՝ հունվարի 11-ի երեկոյան փլվել է։ 2017թ-ի սեպտեմբերից մինչեւ 2018թ-ի մարտն ընկած ժամանակահատվածում Արամի փողոցում անցկացվել են շինարարական աշխատանքներ, որոնց ժամանակ մշակութային եւ պատմական հուշարձանների օգտագործման ու պահպանության մասին օրենքի խախտումներ են եղել։
Մեսչյանի խոսքով՝ արտակարգ պատահարը կանխելու նպատակով առաջարկվել են շենքն ամրացնելու մի քանի տարբերակներ, սակայն մշակույթի նախարարությունը դրանցից ոչ մեկը չի հաստատել։
«Կարծում եմ, որ Արամի 23-ի պատի փլուզումը խորհրդանշական էր, որովհետեւ բավական անկազմակերպ եւ անտրամաբանական քաշքշուկների հետեւանք էր: Կարելի էր պատը հանգիստ ամրացնել, խուսափել փլուզումից եւ հանգիստ շարունակել աշխատանքները», - ասել է Մեսչյանը։
Նա հավելել է, որ պատը հնարավոր է վերականգնել եւ վերադարձնել շենքի մշակութային արժեքը։ Մեսչյանի խոսքով՝ «Հին Երեւան» նախագծի գլխավոր ճարտարապետի հետ նախագիծ կմշակի ճարտարապետական հուշարձանների պահպանության վերաբերյալ։
Նշենք նաեւ, որ Մեսչյանի այս հայտարարությանը լրագրողների հետ զրույցում հակադարձեց ՀՀ մշակույթի նախարարության աշխատակազմի պատմության եւ հուշարձանների պահպանության գործակալության պետ Արմեն Աբրոյանը։ Նա, մասնավորապես, ասաց, որ Մշակույթի նախարարությունը դեռ ամիսներ առաջ ծրագիր է ուղարկել քաղաքաշինության կոմիտե։ Այդ ծրագիրը մերժվել է, դրանից հետո քաղաքապետարանը հայտարարել է, թե կան այլ նախագծեր, բայց, ինչպես պնդեց Աբրոյանը, այլ նախագծեր՝ 2-րդ, 3-րդ, չեն եղել․
«Նախարարությունը «Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» երգչախմբի հետ մեկ նախագիծ է մշակել, ուղարկել ենք քաղաքապետարան ու քաղաքաշինության կոմիտե։ Իսկ քաղաքապետարանը, փոխանակ ընթացք տա տվյալ նախագծին, կազմակերպի դրա իրականացման աշխտանքները, թույլտվություն տա, հարակից սեփականտիրոջը հարցնում է՝ կարելի է՞ ձեր տարածքում անենք, դե իսկ վնաս տվողն ասում է չէ, եւ մեզ պատասխանում են, որ նպատակահարմար չեն գտնում նախագծին թույլտվություն տալ»,-ասել է Աբրոյանը։