Կառավարության հունվարի 24-ի նիստում հաստատվեցին ընտանեկան նպաստի, սոցիալական նպաստի եւ հրատապ օգնության չափերը, 2019 թվականի ընտանեկան նպաստի եւ սոցիալական նպաստի համար ընտանիքի անապահովության սահմանային միավորը սահմանելու եւ 2019 թվականին ընտանեկան նպաստի, սոցիալական նպաստի եւ հրատապ օգնության վճարման համար նախատեսված ֆինանսական միջոցների չափերը:
Հարցը ներկայացրեց աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը՝ նշելով, որ «Պետական նպաստների մասին» ՀՀ օրենքի 6-րդ եւ 14-րդ հոդվածներով նախատեսված է, որ ՀՀ կառավարությունն է սահմանում պետական նպաստների չափերը, իսկ 13-րդ եւ 16-րդ հոդվածներով սահմանված է, որ յուրաքանչյուր տարի պետք է սահմանվեն ընտանեկան եւ սոցիալական նպաստի իրավունք տվող ընտանիքի անապահովության սահմանային միավորները:
«Նախագծով առաջարկվում է հաստատել ընտանեկան նպաստի բազային մասի, երեխաներին տրվող հավելումների, հրատապ oգնությունների, սոցիալական նպաստի չափերն առանց նշելու 2019թ., դրանք նույնն են մնում, իսկ ընտանեկան նպաuտի, սոցիալական նպաստի եւ հրատապ oգնությունների վճարման համար նախատեuված ֆինանuական միջոցների չափերն ըuտ uոցիալական աջակցության տարածքային գործակալությունների (բաժինների)` հատկացումները նախատեսվում են հաշվի առնելով Հայաuտանի Հանրապետության 2019 թվականի պետական բյուջեով նախատեսված ընտանիքի կենսամակարդակի բարձրացմանն ուղղված ընտանեկան նպաuտի, սոցիալական նպաստի եւ հրատապ oգնությունների համար հատկացված միջոցները (նորմը սահմանված է ՀՀ կառավարության 30.01.2014թ. N145-Ն որոշման 8-րդ հավելվածի 3-րդ կետով)»,- ասաց նախարարը:
Նա տեղեկացրեց, որ 2019 թվականին նպաստառու ընտանիքների միջին ամսական թիվը կազմում է 99 900, որից սոցիալական նպաստ ստացող ընտանիքների թիվը 26 799 է, իսկ երեխա ունեցող ընտանեկան նպաստ ստացող ընտանիքների թիվը 73 101 է: 2019 թվականի համար 37,7 մլրդ դրամի նպաստ է նախատեսվել:
Մասնավորապես, սահմանվել է, որ 2019 թվականին ընտանեկան նպաստի եւ սոցիալական նպաստի համար ընտանիքի անապահովության uահմանային միավորի մեծությունը 30.00 միավոր է: Ընտանեկան նպաստի բազային մասը 18 000 դրամ է:
Յուրաքանչյուր 18 տարին չլրացած անդամին տրվող հավելումը 5500 դրամ է:
Չորu եւ ավելի` 18 տարին չլրացած անդամ ունեցող ընտանիքների յուրաքանչյուր 18 տարին չլրացած անդամին տրվող հավելումը` 6500 դրամ է:
Բարձր լեռնային կամ uահմանամերձ բնակավայրերի ընտանիքների յուրաքանչյուր 18 տարին չլրացած անդամին տրվող հավելումը 6000 դրամ է:
Բարձր լեռնային կամ uահմանամերձ բնակավայրերի բազմազավակ ընտանիքների յուրաքանչյուր 18 տարին չլրացած անդամին տրվող հավելումը 7000 դրամ է:
Ինչ վերաբերում է միանվագ հրատապ oգնությունների չափերին, ապա երեխայի ծննդյան դեպքում` 50000 դրամ է, երեխայի` առաջին դաuարան ընդունվելու դեպքում` 25000 դրամ, ընտանիքի անդամի մահվան դեպքում` 50000 դրամ, եռամսյակային հրատապ oգնության ամսական չափը` 18000 դրամ: