Երեկ իր դիմումի համաձայն աշխատանքից ազատվել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի խորհրդական եւ հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Արայիկ Հարությունյանը. մինչ այդ նա զբաղեցրել է ԱՀ պետնախարարի պաշտոնը: Հարությունյանը վերջերս հայտարարել էր, որ 2020 թվականին կայանալիք նախագահական ընտրություններում առաջադրվելու հարցում կառաջնորդվի իր հիմնադրած հարազատ «Ազատ հայրենիք» կուսակցության որոշմամբ: Նրան ԱՀ նախագահի պաշտոնում է տեսնում նաեւ Արցախի նախկին փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանը: Հարությունյանի աշխատանքից ազատվելը շատերի կարծիքով հենց սրանով է պայմանավորված:
«Արցախում առկա են բոլոր պայմանները՝ իրավական ճանապարհով, այն է՝ ընտրությունների միջոցով ստանալու ժողովրդի քվեն»,- այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում ասաց Արայիկ Հարությունյանը:
- Պարոն Հարությունյան, երեկ, ձեր դիմումի համաձայն, ազատվել եք ԱՀ նախագահի խորհրդականի եւ ԱՀ նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցչի պաշտոնից: Արդյո՞ք սա պայմանավորված է գալիք նախագահական ընտրություններին Ձեր հավանական մասնակցությամբ:
- Շնորհակալ եմ Ձեր արձագանքի համար: Իմ գլխավորած քաղաքական ուժն արդեն հայտարարել է, որ 2020 թվականին Արցախի Հանրապետությունում սպասվող նախագահական եւ խորհրդարանական ընտրություններին ակտիվ մասնակցություն է ունենալու, սակայն սեփական թեկնածուի հարցը մենք կքննարկենք աշնանը կայանալիք կուսակցության համագումարում: Այս պահին այլ որոշում չկա այդ մասով: Բայց նախքան այդ ես եւ մեր թիմը ակտիվորեն զբաղվում ենք կուսակցաշինությամբ:
- Հանրությանը հայտնի որոշ մարդիկ` Վիտալի Բալասանյանը, Սամվել Բաբայանը, ընդդիմադիր ուժերը, ցանկություն են հայտնել մասնակցել նախագահական ընտրություններին: Բաբայանի դեպքում անգամ սահմանադրական փոփոխությունների անհրաժեշտություն կա: Ինչպե՞ս եք վերաբերում այս մեծ մրցակցությանը, եւ ըստ ձեզ, ի՞նչ շանսեր ունեք Դուք եւ Ձեր կուսակցությունը՝ հաշվի առնելով, որ խորհրդարանական եւ նախագահական ընտրությունները նույն օրն են լինելու:
- Մենք կողմնակից ենք ազատ եւ արդար մրցապայքարի կազմակերպմանը, եւ այս առումով մեր կողմից միայն ողջունելի է թեկնածուների եւ քաղաքական ուժերի ակտիվությունը: Որպես առաջատար քաղաքական ուժ՝ ներդնելու ենք բոլոր ջանքերը՝ հանրապետությունում իրավական եւ սահմանադրական կարգի պահպանմամբ ընտրությունների կազմակերպման համար, որը պետք է մեկ քայլ առաջ լինի, քան նախորդը: Անցած տարիների ընթացքում մեզ հաջողվել է անընդմեջ առաջընթաց գրանցել ընտրական գործընթացներում, որի մասին են վկայում միջազգային եւ տեղական դիտորդների արձանագրությունները: Այս անգամ եւս մեր նպատակը նույնն է, եւ, հուսով եմ, այս գիտակցումը պաշտպանելու են նաեւ մյուս քաղաքական ուժերն ու հավանական թեկնածուները: Մենք ուղղակի իրավունք չունենք մեր ձեռքբերումների վրա քար նետելու: Ինչ վերաբերում է մեր շանսերին, ապա, կարծում եմ, դեռ վաղ է գնահատականներ հնչեցնելը: Կարող եմ միայն արձանագրել, որ 2005 թվականից մասնակցել ենք երեք խորհրդարանական ընտրությունների եւ յուրաքանչյուր անգամ նկատելի առաջընթաց ենք գրանցել արդյունքների առումով: Կգա ժամանակը, կխոսենք:
- «Սասնա ծռեր» կուսակցությունը հայտարարել է, որ գարնանը պետք է Արցախում հեղափոխություն տեղի ունենա: Արդյո՞ք Դուք տեսնում եք այդ անհրաժեշտությունը` արդեն չլինելով պաշտոնյա:
- Իհարկե, ոչ: Արցախում առկա են բոլոր պայմանները՝ իրավական ճանապարհով, այն է՝ ընտրությունների միջոցով ստանալու ժողովրդի քվեն: Այլ եղանակ անընդունելի եմ համարում:
- Ինչպիսի՞ հարաբերություններ ունեք ՀՀ գործող իշխանությունների հետ: Արդյո՞ք նրանք սատարում են Ձեզ գալիք ընտրություններում:
- ՀՀ գործող իշխանությունների հետ ունեմ շատ ջերմ եւ գործընկերային հարաբերություններ: Վարչապետ Փաշինյանի վարած քաղաքական կուրսի սատարման վերաբերյալ բազմաթիվ առիթներ եմ ունեցել տարբեր ձեւաչափերով հայտնելու: Եւ այս առումով ոչինչ չի փոխվել: Ասեմ ավելին, առաջիկա օրերին պատրաստվում եմ, որպես տնտեսագետ եւ նախկին վարչապետ, ՀՀ կառավարությանը հրապարակավ ներկայացնել տնտեսության զարգացման վերաբերյալ իմ առաջարկները: Հարցի երկրորդ մասի հետ կապված, կարծում եմ, արդեն պատասխանել եմ:
- Ի՞նչ կարծիք ունեք Արցախը որպես բանակցային կողմ ներգրավելու հարցի վերաբերյալ:
- Կփորձեմ շատ հակիրճ պատասխանել: Առանց պաշտոնական Ստեփանակերտի ներգրավման եւ հայատյացության քաղաքականության վերացման բանակցային գործընթացից մեծ սպասելիքներ չենք կարող ունենալ: Այս իրողությունը որքան շուտ հասկանան Բաքվում, այնքան ավելի հեշտ կլինի առաջընթաց արձանագրել հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ: