ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր՝ մարտի 27-ին, Ազգային ժողովի հերթական նիստում ներկայացնում է 2018թ. հունիսի 1-ին Ազգային ժողովի հավանությանն արժանացած Կառավարության ծրագրի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցը:
Զեկույցը ԱԺ է ներկայացվել փետրվարի վերջին օրը, բայց այս ընթացքում մի շարք արձանագրումներ են տեղի ունեցել, եւ Փաշինյանը քննարկումը սկսեց հենց այդ նորություններից՝ նշելով, որ կառավարության առաջին երեք ամիսների գործունեությունն ամփոփելով՝ իրենք եկել են այն համոզման, որ 2019 թվականի պետբյուջեի եկամտային մասը կգերակատարեն առնվազն 40 մլրդ դրամով․
«Սա մոտ 90 մլն դոլար է, այսինքն պետական եկամուտները 2019-ին կլինեն այսքանով ավել, քան նախատեսված էր Ազգային ժողովի կողմից ընդունված պետական բյուջեով»,-նշեց Փաշինյանը՝ շեշտելով, որ սա աննախադեպ է վերջին 9 տարիների համար, քանի որ բավական երկար ժամանակ չենք ունեցել իրավիճակ, երբ բյուջեի եկամուտները կգերակատարավեն՝ այն էլ այսպիսի ծավալներով։
Վարչապետը հայտարարեց, որ մտադրիր են հավելյալ այդ եկամուտներով 2019 հուլիսի 1-ից 10 տոկոսով բարձրացնել ՀՀ Զինված ուժերի զինծառայողների աշխատավարձերը, իսկ 2019 սեպտեմբերի 1-ից նույն չափով բարձրացնել նաեւ հանրակրթական դպրոցներում աշխատող մոտ 38․000 ուսուցիչների աշխատավարձերը։
Կառավարությունը մտադիր է այս տարի իրականացնել նաեւ 303 կմ ավտոճանապարհների նորոգում, հիմնանորոգում եւ ընթացիկ նորոգում․
«Սա նույնպես աննախադեպ ցուցանիշ է, բայց նաեւ մենք հույս ունենք եւ գիտենք, որ այս գործընթացում կլինեն որոշակի խնայողություններ, մենք հույս ունենք, որ շատ ավելի երկար ժամանակի ցուցանիշ մեզ կհաջողվի գերազանցել»,-ասաց վարչապետը՝ նշելով, որ սա չի վերաբերում Հյուսիս-հարավ ավտոճանապարհի կառուցմանը:
Եւս 10 մլրդ կառավարությունը մտադիր է հատկացնել սուբվենցիոն ծրագրերին․
«Սրանք ծրագրեր են, որոնք իրականացվում են համայնքների, ՏԻՄ-երի հետ համատեղ։ Նախորդ տարի մենք նույնպես պատրաստ էինք 10 մլրդ հատկացնել այս ծրագրերին, բայց տարվա արդյունքներով պարզվեց, որ համայնքները պատրաստ չեն ծախսել այդ գումարը, քանի որ չկան համապատասխան ծրագրեր»,-ասաց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ ծախսվել է 1․6 մլրդ դրամ, եւ հույս հայտնեց, որ այս տարի լիարժեք կերպով կհաջողվի համայնքներում նպատակային ծախսել այդ տասը մլրդ դրամը։
«Հայկական Ժամանակ»-ը Telegram-ումՓարաքար և Գյումրի համայնքների ընտրություններին մասնակցել է ընտրողների կեսից պակաս. ԿԸՀ-ն ամփոփել է օրը