Առաջին անգամ ԵԽԽՎ համազեկուցողների հայտարարության մեջ զրո պրետենզիա կա ՀՀ կառավարության նկատմամբ․ վարչապետ
2018 թվականի մայիսից խորհրդարանական նախկին մեծամասնության ներկայացուցիչները թաշկինակներն առած՝ առավոտից իրիկուն լացեր էին դնում ԵԽԽՎ-ի միջանցքներում, թե՝ վա՜յ, մեզ էստեղ հալածում են, չգիտեմ ինչ են անում, եւ նրանք համարում էին, որ իրենց իշխանության տարիներին արած մանիպուլյացիաները, որ ամենասուր հարցերը դզեն-փչեն, լղոզեն, հիմա հաջողվելու է հակառակ պրոցեսն անել։ Այս մասին այսօր ԱԺ-ում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ ընդամենը երկու օր առաջ հրապարակվեց ԵԽԽՎ Հայաստանի համազեկուցողների հաղորդագրությունը ՀՀ կատարած այցի մասին, եւ երրորդ հանրապետության պատմության մեջ առաջին անգամ այցի արդյունքներով զրո պրետենզիա կա ՀՀ կառավարության նկատմամբ, նրանց մտադրությունների նկատմամբ, Հայաստանում տեղի ունեցող փոփոխությունների վեկտորի նկատմամբ։
«Սրանք բաներ են, որ չեն նկատվում, ինչպես չի նկատվում առողջությունը։ Ես սա ասում եմ որպես հաջողություն, ոչ թե որպես պրետենզիա»,-ասաց վարչապետը։
Նա նշեց, որ հաջորդ ամենակարեւոր հաջողություններից մեկը, որը գուցե թվային առումով գրանդիոզ չէ, այն է, որ 2018-ի ընթացքում Եվրամիությունից քաղաքական ապաստան կամ ապաստան փնտրող ՀՀ քաղաքացիների թիվը երեք անգամ կրճատվել է․
«Սրանք բաներ են, որոնց մասին չի խոսվում, բայց վկայում են, որ ՀՀ-ում վերջին տասը ամիսներին տեղի են ուենցել այնպիսի փոփոխություններ, որ վերջին 20 տարիներին չէր հաջողվում իրականացնել։ Եւ սա բացառապես ՀՀ քաղաքացիների շնորհիվ»։