Երկրում չի կարող լինել մի քանի արտաքին քաղաքականություն․ վարչապետ
Կառավարության այսօրվա նիստում արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Գրիգոր Հովհաննիսյանը ներկայացրեց «Դիվանագիտական ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագիծը: Ինչպես ներկայացրեց ԱԳՆ տեղակալը՝ առաջարկվող փոփոխությամբ հնարավոր կլինի ապահովել դիվանագիտական ծառայություն իրականացնող անձանց արտաքին գործերի նախարարությունից ՀՀ նախագահի եւ ԱԺ աշխատակազմի գործուղումների եւ հանրային պաշտոններ զբաղեցնելու դեպքերում դիվանագիտական ծառայողների կարգավիճակը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարեւորեց նախագիծն այն առումով, որ կառավարությունը նաեւ գործուղված պաշտոնյաների միջոցով կկարողանա ապահովել արտաքին քաղաքական գործողությունների գործունեության միասնականությունը եւ այդ քաղաքականությունը իր բոլոր դրսեւորումներով պետք է համապատասխան լինի կառավարության որդեգրած քաղաքականությանը․
«Ակնհայտ է, որ երկրում չի կարող լինել մի քանի արտաքին քաղաքականություն, երկրում կարող է լինել միայն մեկ արտաքին քաղաքականություն, որը մշակում եւ վարում է կառավարությունը եւ պետական բոլոր մարմինները իրենց բոլոր արտաքին քաղաքական շփումներում պետք է հստակ մնան այս շրջանակի մեջ, եւ նաեւ մեր գործուղված պաշտոնյաները պետք է իրականացնեն իրենց անսակարկելի գործառույթը»,- նշեց վարչապետը: