Երեկվանից «ԱրարատՑեմենտ» ՓԲԸ մի քանի հարյուր աշխատակիցներ բողոքի ակցիա են իրականացնում: Նրանք աշխատանքից ազատման ծանուցագրեր են ստացել, այդ իսկ պատճառով փակել են գործարան տանող ճանապարհը: Նշենք, որ «ԱրարատՑեմենտ»-ը ներառված է ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար, գործարար Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի մեջ:
Գործարանի տնօրինությունը պարզաբանել է, որ ցեմենտի արտադրման ծախսերը շատ են, իսկ ինքնարժեքը բարձր է: Աշխատակիցները նշում են, որ 1200 աշխատակիցների ծանուցում է ուղարկվել եւ նրանք պետք է ազատման դիմում գրեն: Նրանք նշում են, որ չեն պատրաստվում ստորագրել այդ ծանուցումները:
Երեկ նրանց հետ հանդիպման էր եկել «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի գործադիր տնօրեն Սեդրակ Առուստամյանը, սակայն ոչինչ չի փոխվել: Առուստամյանը նրանց ասաց, որ միանձնյա չի կայացվել այդ որոշումը: Աշխատակիցները արդեն 2 օր է՝ իրենց բողոքի ակցիան իրականացնում են՝ պահանջելով հանդիպում Գագիկ Ծառուկյանի հետ:
Այսօր ընկերության աշխատակիցները նշեցին, որ ընտրությունների ժամանակ նրանք գումար չեն վերցրել, սակայն իրենք ձայն են տվել Ծառուկյանին եւ Բարգավաճին. «Ինչո՞ւ այդ գործարանում 4000-5000 ձայնը, որ գալիս էր, այդքան բանվոր կա՞ր ընկերությունում: Հիմա այսօր այդ մարդիկ եկել կանգնել են, ասում են՝ սաբոտաժ են անում, 5000 դրամանոց են: Մենք երբեք կյանքում իրենց դեմ դուրս չենք եկել: Բացի ծափերից, ողջույնից ոչինչ չենք ասել: Հիմա ո՞նց մենք թույլ կտանք՝ իրենք մտնեն Արարատ քաղաք: Ասում են՝ ես գործարար եմ, իմ բիզնեսի համար եմ մտածում»:
Ակցիայի մասնակիցներից մեկն ասաց՝ «Ժողովուրդ, մենք Նառան չենք, սուս էլ չենք մնալու»:
Աշխատակիցները դժգոհ էին մամուլի լուսաբանումից. «Արմենիան ասում է՝ մի քանի ժամ է՝ փակված եղել, մյուսն ասում է՝ սաբոտաժ են անում: Բա գայիք տեսնեիք, ամբողջ գիշեր այստեղ ենք եղել: Այ, որ ասում են՝ որոշ լրատվական միջոցներ ծախված են, եկանք տեսանք:
Հիշեցնենք, որ երեկ ընկերության աշխատակիցները ակցիայի ընթացքում նշել էին, որ ընկերությանը փորձում են ուղղորդել, որպեսզի այլ տեղերում ճանապարհ փակեն, սակայն նրանք կառավարության դեմ դուրս գալ չեն պատրաստվում: «Մենք հլը ուրիշ բաներ չենք խոսում: Մենք այստեղ աշխատել ենք ստրուկի կարգավիճակով ահ ու վախով: Թող գան այդ հարցին որոշում տան, դեռ այնքան բաներ կան...: Չեն կարողանում, ասում եմ՝ բարի ճանապարհ իրենց: Մենք չունենք կենտրոնական ճանապարհ փակելու, մենք չունենք մեր վարչապետի դեմ դուրս գալու»,- հայտարարել էին նրանք: