Երեւանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրավերով ժամանեց կառավարություն՝ պարզաբանելու աղբահանության երկրորդ օպերատորի վերաբերյալ հարցը:
Քաղաքապետն ասաց, որ աղբահանության հարցով սկզբնական շրջանում «Սանիթեք»-ի աշխատանքը նորմալ էր, սակայն սխալ աշխատանքը բերեց այն վիճակին, որն այսօր առկա է, իսկ սկզբնական շրջանում աշխատանքները նորմալ էին, քանի որ տեխնիկական խնդիրներ էլ չկային, մեքենաները լավ էին աշխատում, նոր էին․
«Մենք բազմիցս իրենց զգուշացրել ենք, որ այն վիճակում, որ ձեր մեքենաներն են գտնվում, այդպես շարունակվել չի կարող, եթե մեկ կամ երկու մեքենա փչանում է, այդ վարչական շրջանում, որտեղ այդ մեքենան պետք է սպասարկի, խնդիր է առաջանում։ Մենք զգուշացրինք, որ պետք է լուծել այս հարցերը, իրենք էլ ասացին, որ հնարավորություն չունեն, ֆինանսական շատ վատ վիճակում են, մենք մրցույթի հանեցինք 24 աղբատար մեքենա, որը պետք է ձեռք բերեր Երեւան քաղաքը»,- ասաց Հայկ Մարությանը:
Նա նաեւ նշեց, որ 13 մլն դրամ տուգանել են ընկերությանը։
Վարչապետը հետաքրքրվեց՝ կրիտիկակա՞ն է վիճակը, ինչին ի պատասխան՝ Հայկ Մարությանն ասաց, որ կրիտիկական չէ․
«Կրիտիկականը 2012 թվականին էր Նեապոլում, ես նկարել եմ, լուսանկարները նիստից հետո, եթե ուզեք, կուղարկեմ, կտեսնեք, դա կրիտիակականն է, հուսով ենք` չենք հասնի կրիտիկականին», - ասաց Մարությանը:
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ կառավարությունը հնարավոր ամեն ձեւով պետք է աջակցի քաղաքապետարանին, որ «Սանիթեքը» պատշաճ կատարի իր աշխատանքները:
Փաշինյանն ասաց, որ 13 միլիոն դրամով տուգանելը ոչ թե լավացնելու է իրավիճակը, այլ ավելի է վատացնելու, որովհետեւ նրանք հաջորդ փուլում ասելու են` դե 13 միլիոն տուգանեցիք, մենք էլ փող չունենք, որ մեքենաները նորոգենք․
«Կասեն՝ էն ժամանակ երեքն էր փչանում, հիմա յոթն է փչանում, դե գնացեք, ինչ ուզում եք արեք», - ասաց վարչապետը՝ նշելով, որ խնդիրն առաջացել է այն ժամանկ, երբ փաստացի եղել է մեկ օպերատոր, որովհետեւ, եթե ունենայինք երկրորդ օպերատոր, մրցակցային վիճակն ուրիշ կլիներ:
Ի վերջո ծավալուն քննարկումից հետո կառավարությունը ընդունեց որոշումը`աղբահանության հարցով բերել երկրորդ օպերատոր։ Վարչապետը քաղաքապետին հորդորեց՝ ձեռնարկել բոլոր հնարավոր միջոցները, որ խնդիրը չսրվի եւ փորձ արվի առնվազն միջանկյալ լուծումներ տալ, իսկ քննարկումներին հետեւող ընկերություններին հեռակա կարգով ասաց՝ վատ չի լինի, որ իրենց աջակցությունն առաջարկեն քաղաքապետարանին։
Որոշումը միաձայն ընդունվեց․ կառավարությունը հաստատեց Երևանի քաղաքապետարանի առաջարկությունը, ըստ որի՝ աղբատար ավտոմեքենաների ձեռքբերման շրջանակում Երևան համայնքի կողմից ապրանքների ձեռքբերումը կկազմակերպվի մեկ անձից գնման ձևով․ կգնվի 15 աղբատար մեքենա: