Դատարանների շրջափակումը շտապ հավաք էր, իսկ որտե՞ղ է գրված, որ դա շտապ հավաք չէր, ստեղծված իրադրության շուրջ անհրաժեշտ էր շտապ հավաք, շտապ հավաք եղավ, ինչ կապ ունի՝ ում կողմից է։ Այս մասին այսօր Սարդարապատի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ոստիկանապետ Վալերի Օսիպյանը՝ արձագանքելով լրագրողի դիտարկմանը, որ ոստիկանապետի հայտարարությունը, թե հավաքն ինքնաբուխ էր, քննադատության ենթարկվեց։
Օսիպյանն ասաց, որ «Հավաքների ազատության մասին» օրենքում նշված չէ՝ ում կողմից, վարչապետի, թե քաղաքացու․
«Շտապ հավաքը մնում է շտապ հավաք, հիմքը որն է, որ ստեղծված իրադարձության մի հարց հասարակությանը շտապ հասանելի դարձնելու համար շտապ հավաք է լինում»։
Պատասխանելով դիտարկմանը, թե վարչապետի այդ կոչը գործադիրի կողմից ճնշում է ընկալվում դատական իշխանության վրա, Օսիպյանն ասաց, որ չի կարող եւ ոչ էլ իրեն իրավունք է վերապահում այստեղ մեկնաբանել վարչապետի գործողությունները։