Ամուլսարի 1-ին պոստի մոտ լարված իրավիճակ է։ Ոստիկաններն առանց հիմնավորման փորձում են ձերբակալել տեղացիներին և Ամուլսարի պաշտպաններին։
Ամուլսարի պաշտպանները տեղեկություն էին ստացել, որ ինչ-որ անձինք փորձելու են այսօր մուտք գործել Ամուլսարի տարածք։ Վաղ առավոտից նրանք հավաքվել էին, որ թույլ չտան դա։ Այս մասին տեղեկացնում է Շահանե Խաչատրյանը՝ ֆեյսբուքի իր էջում տեղադրելով լուսանկարներ եւ տեղեկատվություն:
Նշվում է, որ 11։ 20-ի սահմաններում, առաջին պոստին են մոտեցել մեքենաներ, որտեղ, ըստ ականատեսների վկայությունների, եղել են ինչ-որ փորձագետներ և քննչականի ներկայացուցիչներ։
Ականատեսի խոսքով՝ ոստիկանները թույլ են տվել, որ այդ մեքենաննեն առաջին պոստի մոտով անցնեն և բարձրանան դեպի Ջերմուկ քաղաք և 2-րդ պոստ տանող ճանապարհը, սակայն, երբ տեղացիները և Ամուլսարի պաշտպանները, փորձել են նրանց հետևից գնալ և հասկանալ, թե ուր են գնում, արդյոք փորձո՞ւմ են մուտք գործել դեպի Ամուլսար տանող հատված, ոստիկանները շարասյունով փակել են նրանց ճանապարհը։ Դրանից հետո առանց հիմնավորման՝ փորձել են ձերբակալել մարդկանց։
Ոստիկանությունը և քննչականը բանակցել են տեղացիների հետ: Քննչական կոմիտեն պահանջում է բացել հանք տանող ճանապարհը։
Երեկ տեղացիները հայտարարություն են տարածել՝ պահանջելով փորձաքննական աշխատանքների շրջանակներում արձանագրել համայնքի դիրքորոշումն ու իրավունքների խախտումները։ Այժմ տեղացիները փակած են պահում Գնդեվազի կողմից Ամուլսար տանող ճանապարհը։
Ժամը 12:30-ին մուլսարի 3-րդ պոստում համայնքը քննչականից պահանջում է գալ կիրակի իրենց ժողովին, արձանագրել իրենց դիրքորոշումը քննչականի պատվիրած փորձաքննության շրջանակներում։ Համայնքը թույլ չի տա, որ Լիդիանից մարդ մտնի Ամուլսար։
Ժամը 13:00-ին Ամուլսարի 3-րդ պոստում մարդիկ ոստիկանությունից և քննչականից պահանջում են ցույց տալ փաստաթուղթ, որի հիման վրա նրանք ցանկանում են Ամուլսար մտցնել փորձագետների։
«Հայկական Ժամանակ»-ը Telegram-ումՆողկալի սեքսիստ բովանդակության, կանանց նկատմամբ բռնության արդարացման խոսք է ասում սույն անձը. Մարգարյան