Ժամանակին բնապահպանության հայտնի նախարարը ապօրինի թույլտվություններ էր տվել. Գլխավոր դատախազ
Ժամանակին բնապահպանության հայտնի նախարարը (խոսքն ըստ ամենայնի հետախուզման մեջ գտնվող Արամ Հարությունյանի մասին է,-հեղ.) ապօրինի, առանց փորձաքննությունների, կամայական թույլտվություններ էր տվել, եւ քրեական գործով շուրջ 211 տնտեսվարողների մոտ պարզվեց, որ ապօրինի իրականացրել են ձկնարտադրությունը: Այս մասին այսօր կառավարության նիստի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը:
«Ապօրինի այն իմաստով, որ համապատասխան փորձաքննություն չի անցել, բայց մարդիկ ունեն թույլտվություններ: Արդեն իսկ պատճառված ահավոր վնասների մասին է խոսքը»,-ասաց Դավթյանը եւ նշեց, որ տնտեսվարող սուբյեկտների մոտ պետք է հասկանալ, ինչ իրավիճակ է:
Դատախազի խոսքով՝ փաստ է, որ ունենք տնտեսվարողներ, որոնք այս պահի դրությամբ պատշաճ չեն իրականացնում ջրային ռեսուրսների օգտագործումը, որը հղի է մեծ վտանգներով:
Վարչապետը հետաքրքրվեց, թե ի՞նչ պետք է անել. «Շատ բարդ իրավիճակ է ստացվում, եթե այդ երկու հարյուրն էլ գործող տնտեսություն է: Դա նշանակում է՝ այդ տնտեսությունները բռնել, փակել»,- ասաց վարչապետը:
Ի պատասխան Արթուր Դավթյանը առաջարկեց իրականացնել գործողություններ, որ վերահսկելի լինի ոլորտը: Վարչապետն ասաց, որ պետք է քննարկել այս հարցը հասկանալ, քանի որ շատ նուրբ իրավիճակ է:
Շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանն ասաց, որ դատախազության հետ աշխատում են. «Մի քանի տնտեսությունների մասով միանշանակ է, որ փորձաքննության ենթակա են եւ տասնյակ ձկնաբուծարանների կողմից ավել ջրօգտագործում իրականացնելու մասով արձանագրությունները ուղարկվել են տեսչական մարմիններ»: Վարչապետը կոչ արեց քննարկել հարցը եւ եւս մեկ անգամ ընդգծեց՝ 200 տնտեսությունը զգալի թիվ է: