Հիմա էլ կսկսեն ասել, թե Թեղուտի 50 տոկոս բաժնետերը իմ փոքրիկ Արփին է. Նիկոլ Փաշինյան
Նոր Հայաստանի մասին 100 փաստերի հրապարակումից հետո ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանում է լրագրողների հարցերին:
Մասնավորապես առաջին հարցը վերաբերում էր Ամուլսարի հանքի շահագործման վերաբերյալ ԷԼԱՐԴ-ի աղմկոտ ուսումնասիրություններին:
«400 հազար դոլարը ծախսվել է Ամուլսարի հանքի շահագործման վերաբերյալ ճշմարտությունն ի հայտ բերելու համար, ու չեմ կարծում, որ ճշմարտության համար ծախսված գումարը կարելի է համարել վատնված: Կառավարությունը Ամուլսարի մասով 100 տոկոս թափանցիկ է աշխատում: Մենք ունենք դատարանի որոշում՝ ճանապարհները բացելու վերաբերյալ: Այս խնդրով մենք մինչեւ վերջ պետք է գնանք ճշմարտության հետեւից, եւ կարեւորում եմ, որ հանրությունը մանիպուլիացաների չտրվի, թեկուզ հենց իմ սիրած ընկերների կողմից: Ես համարում եմ, որ ՀՀ-ում կա կառավարություն, որը եթե տեսնի, որ կա ճանապարհ փակելու անհրաժեշտություն, կփակի, եթե լինի բացելու, կբացի: Կառավարությունը մի մարմին է, որի գործողությունները պետք է իրավական լինեն եւ բխեն Սահմանադրությունից»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ օրինակ բերելով Թեղուտի պոչամբարի հարցը: Նա նշեց, որ իրեն կառավարության որոշ անդամներ ասում էին, թե «հենց հիմա քանդվելու է պատվարը», մինչդեռ քաղաքաշինական մարմինների արած ստուգումները ցույց տվեցին, որ իրավիճակն այնպիսին չէ, ինչպիսին ներկայացվում է: Փաշինյանի խոսքով՝ իրենք Թեղուտի հանքը շահագործողի առաջ հստակ պայմաններ են դրել՝ կապված պատվարի հուսալիության ու դրա երաշխիքների հետ: «Մեր որոշ բնապահպաններ ասում էին, թե թեթեւ ցնցման դեպքում միանշանակ փլվելու է, բայց վերջերս տեղի ունեցած երկրաշարժը հակառակն ապացուցեց: Ու փոխարենը որոշ մարդիկ ներողություն խնդրեն իրենց տարածած ստերի համար, հիմա էլ կսկսեն ասել, թե Թեղուտի հանքի 50 տոկոսի բաժնետերը իմ փոքրիկ աղջիկն է՝ Արփին, ինչ է թե իրենց կատարած իբր ուսումնասիրություններով պետք է փակեինք, բայց չփակեցինք: Նույնը վերաբերում է նաեւ Լիդիանին ու Ամուլսարին:
Մենք հույս ունեինք, որ հիմա արդեն լիարժեք ճշմարտությունը պետք է պարզ լիներ, բայց հանգամանքներ ու գործոններ կան: Ինձ անհրաժեշտ էր Ամուլսարի հետ կապված իմանալ ամեն ինչ, ոչ թե որոշել փակել հանքը, թե ոչ: Կառավարությունը ճնշումով որոշում չի կայացնելու, կայացնելու է ազգային եւ պետական շահերին համապատասխան»,-նկատեց վարչապետը: