Օլիմպիական չեմպիոն Լեւոն Ջուլֆալակյանը համաձայնել է աշխատել Երեւանի քաղաքապետարանում
Օլիմպիական, աշխարհի, Եվրոպայի չեմպիոն, ՀՀ հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի հավաքականի նախկին գլխավոր մարզիչ Լեւոն Ջուլֆալակյանը պատրաստվում է նոր աշխատանքին: Նրան առաջարկել են ղեկավարել Երեւանի քաղաքապետարանի սպորտի բաժինը: Մի քանի շաբաթ առաջ փոխքաղաքապետ Տիգրան Վիրաբյանը «Հայկական ժամանակ»-ին ասել էր, որ ձեռք է բերվել նախնական համաձայնություն, ու Ջուլֆալակյանը, ամենայն հավանականությամբ, շուտով կանցնի աշխատանքի: ՀԺ-ի հետ զրույցում Ջուլֆալակյանը նշեց, որ ամեն ինչ դեռ ընթացքի մեջ է:
«Ինձ քաղաքապետն ընդունել է, զրուցել ենք այս թեմայով, բայց դեռ հրաման չկա: Ընթացքում է: Ամեն դեպքում, առաջարկություն կա, ես էլ տվել եմ իմ համաձայնությունը, եւ իմ փաստաթղթերն այս ընթացքում գործընթացի մեջ են, ստուգում են, որ հասկանան՝ իրավունք ունեմ աշխատելու, թե չունեմ»,- ասաց նա:
Քաղաքապետարանում սպորտի բաժնի պետի պաշտոնը, սակայն, մրցույթով է: Այն 2 փուլով է՝ գրավոր ու բանավոր: Հարցին՝ արդյոք տեղյա՞կ է, որ պաշտոնը մրցույթով է եւ արդյոք պատրաստվո՞ւմ է դրան, Ջուլֆալակյանը պատասխանեց, որ քաղաքապետարանը դեռ պետք է հայտնի իրեն՝ ինչ անել: «Ճիշտն ասած, ինձ պետք է տեղյակ պահեն, ինչպես որ հարկն է, այն կարգով էլ ես կմասնակցեմ»,- ասաց նա:
Ջուլֆալակյանն ընդգծում է, որ իրեն մեծ ծավալի աշխատանք է սպասվում: Նրա խոսքով՝ պետք է ուսումնասիրել մարզադպրոցները, պարզել՝ ինչ վիճակում են, ինչի կարիք ունեն, ինչ մարզիչներ են աշխատում ու ինչ տնօրեններ են ղեկավարում դրանք: Նա հույս հայտնեց, որ կկարողանա օգուտ տալ ոլորտին:
«Ցանկացած աշխատանք սիրում է ճիշտ մոտեցում, նվիրվածություն եւ աշխատասիրություն: Ինձ մոտ այդ բոլորը եղել է, կարծում եմ՝ կկարողանամ ճիշտ աշխատանքի դեպքում բարելավել տվյալ բնագավառները»,- ասաց նա՝ ավելացնելով, որ կկարողանա կարճ ժամանակում խորապես տիրապետել աշխատանքին:
Լեւոն Ջուլֆալակյանն աշխատանքը փոխում է 20 տարի ՀՀ հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի հավաքականը գլխավորելուց հետ: Ամռանը նա աղմկահարույց կերպով պաշտոնից հեռացավ ընտրանու ներսում տարաձայնությունների պատճառով: Օրերս Ղազախստանում ավարտված աշխարհի 2019 թ. առաջնությանը հավաքականը երկար տարիների ընթացքում առաջին անգամ մասնակցեց առանց նրա: Բրոնզ նվաճեց Սլավիկ Գալստյանը (63կգ), վնասվածքի պատճառով եզրափակչին չմասնակցեց ու արծաթով բավարարվեց օլիմպիական չեմպիոն, աշխարհի եռակի, Եվրոպայի քառակի չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանը (97կգ), որը նաեւ Տոկիո 2020-ի ուղեգիր նվաճեց: Օլիմպիական ուղեգիր ձեռք բերեց, սակայն առանց մեդալի մնաց Կարապետ Չալյանը (77կգ): Մրցաշարից հետո հավաքականի մարզիչները դժգոհեցին մրցավարությունից: Ջուլֆալակյանը, որը մրցաշարին հետեւել է, կարծում է, որ մեղավորներին այլ տեղում պետք է փնտրել:
«Միշտ պարտությունների պատճառը փնտրել եմ մեր մեջ, եւ չեմ ուզում ոչ մի գնահատական տալ այս ամենին: Մասնակցությունը կարող եմ համեմատականով ասել. 2018 թ. մեր հավաքականը մասնակցած 9 քաշային կարգերից 7-ում պայքարել են մեդալների համար, 2-ը՝ մեդալով են վերադարձել, 3-րդ մեդալի համար էլ նորից վնասվածքի պատճառով չենք մասնակցել: 7 հոգի լավագույն հնգյակում են եղել, մնացածը դուք համեմատական արեք»,- ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է առաջիկա օլիմպիական վարկանիշային մրցաշարերում ուղեգրեր նվաճելու հնարավորություններին, ապա մասնագետն ընդգծում է, որ ճիշտ աշխատանքի դեպքում արդյունքները կլինեն: Նշում է, որ անհրաժեշտ է համապատասխան օրացուցային պլան կազմել ու ճիշտ մոտեցում դրսեւորել: Հակառակ դեպքում, ըստ նրա, շատ բարդ կլինի: