Ծանրորդ Գոռ Մինասյանը՝ աշխարհի առաջնության փոխչեմպիոն, Ռուբեն Ալեքսանյանը՝ բրոնզեմեդալակիր
Օլիմպիական, աշխարհի, Եվրոպայի փոխչեմպիոն Գոռ Մինասյանը (+109կգ) դարձավ աշխարհի 2019թ. առաջնության արծաթե մեդալակիր: Քիչ առաջ թայլանդական Պատայա քաղաքում ավարտված մրցաշարում նա 2-րդ տեղը զբաղեցրեց երկամարտի 460կգ արդյունքով: Պոկում վարժությունն ավարտեց 212, իսկ հրումը՝ 248կգ-ով: Նա նաեւ փոքր արծաթ նվաճեց վարժություններից յուրաքանչյուրում:
Սա 2-րդ անգամն է ու 2-րդ տարին անընդմեջ, որ Մինասյանը փոխչեմպիոն է դառնում աշխարհի առաջնությունում: Առաջին արծաթը նվաճել է 2018թ. Աշխաբադում:
Նույն քաշային կարգում հանդես եկող Ռուբեն Ալեքսանյանն էլ երկամարտի 437կգ-ով դարձավ բրոնզե մեդալակիր: Պոկում վարժությունում նա միայն 3-րդ փորձից կարողացավ գլխավերեւում պահել 192կգ-ն ու 6-րդ տեղը զբաղեցրեց: Հրումում շտկեց իրավիճակը: 245կգ-ով ապահովեց փոքր ու մեծ բրոնզները:
Ինչպես Աշխաբադում ու Ռիոյի օլիմպիական խաղերում, այսօր էլ Մինասյանին ոսկին նվաճել թույլ չտվեց այս քաշային կարգում դեռեւս անգերազանցելի Լաշա Տալախաձեն: Վերջինս այսօր 4-րդ անգամ աշխարհի չեմպիոն դարձավ երկամարտի աշխահի ռեկորդով՝ 484կգ արդյունք: Վրացի մարզիկը, որը նաեւ օլիմպիական չեմպիոն ու Եվրոպայի քառակի չեմպիոն է, պոկում վարժությունն ավարտեց 220կգ-ով, իսկ հրումը՝ 264կգ-ով: Վարժություններից յուրաքանչյուրում նույնպես աշխարհի ռեկորդ գրանցեց:
Ավելի վաղ աշխարհի 2019թ. առաջնությունում Հայաստանի հավաքականի կազմում չեմպիոն էին դարձել Հակոբ Մկրտչյանն (89կգ) ու Սիմոն Մարտիրոսյանը (+109կգ): Պոկում վարժությունում 1-ական փոքր բրոնզ էին նվաճել Անդրանիկ Կարապետյանը (81կգ) եւ Սամվել Գասպարյանը (102կգ):
Հայաստանն աշխարհի առաջնությունում ներկայացված էր 9 մարզիկով: Բացի նշված մարզիկներից՝ ելույթ են ունեցել նաեւ 102կգ քաշային Դավիթ Հովհաննիսյանը, 59կգ քաշային Իզաբելլա Յայլյանը, 81կգ քաշային Տաթեւ Հակոբյանը: Նրանք մեդալներ չեն նվաճել:
Աշխարհի 2019թ. առաջնությունը մեկնարկել է սեպտեմբերի 18-ին: Ավարտվեց 27-ին: ՀՀ ծանրամարտի հավաքականը Հայաստան կժամանի սեպտեմբերի 29-ին՝ 23:35-ին, Կիեւից ժամանող օդանավով: