Սահմանադրական դատարանը ստացել է Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու մասին ԱԺ որոշման նախագիծը
ՀՀ սահմանադրական դատարանը ստացել է Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու մասին ԱԺ որոշման նախագիծը։ Այս մասին «Հայկական ժամանակ»-ի հարցին ի պատասխան՝ ասաց ՍԴ աշխատակազմի ղեկավար Էդգար Ղազարյանը։
Հարցին՝ ՍԴ-ն արդեն վարույթ ընդունե՞լ է դիմումը, Ղազարյանն ասաց, որ վարույթ ընդունելու համար ՍԴ-ն պետք է կայացնի աշխատակարգային որոշում, որը հրապարակվում է պաշտոնական կայքում։ Իսկ կայքում նման որոշում դեռեւս հրապարակված չէ։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի խորհրդարանը հոկտեմբերի 4-ին ընդունեց Սահմանադրական դատարանի անդամ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները դադարեցնելու մասին ԱԺ որոշման նախագիծը Սահմանադրական դատարան ուղարկելու մասին հարցը։ Փակ, գաղտնի քվեարկության արդյունքներով՝ քվեարկությանը մասնակցած 101 պատգամավորներից նախագծին կողմ էր եղել 98-ը, դեմ՝ մեկը։ Երկու քվեաթերթիկ ճանաչվել էր անվավեր։ Ըստ այդմ՝ դիմումն ուղարկվելու է Բարձր դատարան։
Հաջորդ գործողություններն այլեւս Դատարանի տիրույթում են։ Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքի 83-րդ հոդվածի համաձայն՝ ԱԺ խմբակցության դիմումը քննության ընդունելու պահից ՍԴ անդամ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները կասեցվելու են մինչեւ դատաքննության ավարտը: Թովմասյանը դատավարությանը ներգրավվելու է բացառապես որպես պատասխանող:
Դիմումի մուտքագրման օրվանից 30 օր հետո ՍԴ-ն ընդունելու է կա՛մ Հրայր Թովմասյանի լիազորությունները, դադարեցնելու կա՛մ դիմումը մերժելու մասին որոշում։ Սահմանադրական դատարանի պատճառաբանված աշխատակարգային որոշմամբ նշված ժամկետը կարող է երկարաձգվել, բայց ոչ ավելի, քան 50 օրով:
Իսկ եթե օրենքով սահմանված ժամկետում Ազգային ժողովը հրաժարվի դիմումից եւ Սահմանադրական դատարանի դատավորը եռօրյա ժամկետում չառարկի դրա դեմ, ապա գործի վարույթը ենթակա է լինելու կարճման: