Աջափնյակում մետրոյի նոր կայարանի էսքիզային նախագիծը պատրաստ է, տրանսպորտային նոր ցանցի համար պետք է 120-130 մլն դոլար
Երեւանի Աջափնյակ վարչական շրջանի մետրոյի նոր կայարանի կառուցման համար Երեւանի քաղաքապետարանը ներգրավելու է մասնավոր ներդրումներ: Մասնավոր ներդրումների հաշվին է իրականացվելու նաեւ Երեւանի ընդհանուր մետրոպոլիտենի զարգացման ծրագիրը: Այս մասին ՀԺ-ին հայտնեց Երեւանի քաղաքապետի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանը: Նրա  խոսքով՝ կան մի քանի պոտենցիալ ներդրողներ, որոնք լրջորեն հետաքրքրված են: Խոսնակը, սակայն, այս փուլում անուններ նշել չցանկացավ:
Երեւանի քաղաքապետարանից նաեւ «Հայկական ժամանակ»-ին են տրամադրել մետրոյի կայարանի էսքիզային նախագիծը, որը ներկայացնում ենք ստորեւ:
«Էրեբունի-Երեւան» տոնակատարության օրը Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի բեմում պաշտոնավարման մեկ տարին ամփոփելիս Հայկ Մարությանը եւս մեկ անգամ անդրադարձել էր տրանսպորտային նոր համակարգի ներդրմանը: Նա նշել էր, որ ֆինանսական մոդելը վերջնական քննարկվել է եւ պատրաստ է: Քաղաքապետի խոսնակի փոխանցմամբ՝ խոսքը ֆինանսական աղբյուրների մասին է, որոնցով իրականացվելու է տրանսպորտային ռեֆորմը եւ ներդրվելու է նոր ցանցը:
Ըստ Հակոբ Կարապետյանի՝ տրանսպորտային նոր ցանցի ստեղծման համար, ամենայն հավանականությամբ, կներգրավվեն միջազգային վարկային միջոցներ: Ի դեպ, սա վերաբերում է միայն ավտոբուսային եւ տրոլեյբուսային ցանցի արդիականացմանը:
Խոսնակը «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ տրանսպորտային նոր ցանցի ստեղծման համար պահանջվող գումարն այս պահին գնահատվում է առնվազն 120-130 միլիոն ԱՄՆ դոլար:
«Համայնքը տրանսպորտային ռեֆորմի համար հիմնականում ակնկալում է կառավարության աջակցությունը, քանի որ համայնքային բյուջեի միջոցներն անբավարար են: Իսկ թե կառավարությունը դա կանի վարկային կազմակերպությունների միջոցով կամ մեկ այլ տարբերակ կգտնի, դա հարցի մյուս կողմն է: Համենայն դեպս, հիմնական մասը վարկային միջոցներով է իրականացվելու»,- ասաց Հակոբ Կարապետյանը։
«Էրեբունի-Երեւան» տոնակատարությունից անմիջապես հետո Երեւանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը մեկնել էր Բրյուսել՝ մասնակցելու «BusWorld Europe-2019» ցուցահանդեսին։ Քաղաքապետը, Ֆեյսբուքյան իր էջի միջոցով մեկնումի մասին հայտնելով, հիշատակել էր նաեւ տրանսպորտային նոր համակարգի մասին՝ մասնավորապես գրելով. «Տրանսպորտային նոր համակարգի ներդրումը մեր առաջնահերթ խնդիրն է»: ՀԺ-ն Հայկ Մարությանի խոսնակից հետաքրքրվեց, թե որքանո՞վ են կապված քաղաքապետի այցն ու տրանսպորտային նոր համակարգի ներդրումը եւ բացի ցուցահանդեսին մասնակցելուց, Մարությանի այցն ի՞նչ նպատակ է հետապնդում:
Հակոբ Կարապետյանը հայտնեց, որ Երեւանի քաղաքապետի այցի նպատակը բացառապես ցուցահանդեսին մասնակցելն էր, ոլորտում առկա միտումներին ու հնարավորություններին ծանոթանալը, հնարավոր են նաեւ շփումներ արտադրողների ներկայացուցիչների հետ:
«Քաղաքային իշխանությունը տարբեր մակարդակներում եւ տարբեր ֆորմատներով ուսումնասիրում է դրսի լավագույն փորձը»,- եզրափակեց խոսնակը: