Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի վիճակագրությունը Եվրո 2020-ի ընտրական փուլի իր առաջիկա մրցակիցների դեմ խաղերում այնքան էլ տպավորիչ չէ: Մոտ 1 շաբաթ անց ընտրանին ավարտած կլինի որակավորման փուլի վերջին 2 խաղերը, որոնցից առաջինում նոյեմբերի 15-ին Երեւանի Վազգեն Սարգսյանի անվան «Հանրապետական» մարզադաշտում ընդունելու է Հունաստանին, իսկ 2-րդում նոյեմբերի 18-ին հյուր է գնալու Իտալիային: 2 մրցակիցներն էլ միմյանց դեմ հանդիպումներում առավելություն ունեն Հայաստանի նկատմամբ:
Թեեւ Հունաստանի դեմ ընտրական փուլի առաջին խաղում Հայաստանը հունիսին հյուրընկալվելիս հաղթել էր 2:3 հաշվով, սակայն սա փոքրիկ շտկում էր ընդհանուր վիճակագրության մեջ: Մնացած 4 հանդիպումներից 3-ում ՀՀ-ն պարտվել է, 1-ն ավարտվել է ոչ-ոքի: Հայաստանը խփել է 3, բաց է թողել 6 գնդակ:
Իտալիայի պարագայում, ինչպես Հունաստանի, նույնպես լավ հիշողություններ կան: Օրինակ՝ 2013 թ. հոկտեմբերին կայացած աշխարհի 2014 թ. առաջնության որակավորման փուլի խաղերից մեկում Հայաստանը հյուրընկալվելիս կարողացավ ոչ-ոքի՝ 2:2 խաղալ: Եվրո 2020-ի որակավորման փուլի՝ այս տարվա սեպտեմբերին տնային խաղում էլ բավական լավ տեսք ուներ ու 1:3 հաշվով պարտության մեջ մեծ դեր ունեցավ այն, որ մրցավարը կասկածելի կարմիր քարտ ցույց տվեց Ալեքսանդր Կարապետյանին: Ընդհանուր առմամբ աշխարհի քառակի չեմպիոնների դեմ ՀՀ-ն խաղացել է 3 անգամ: 2 անգամ պարտվել է, 1 անգամ՝ ոչ-ոքի խաղացել: Խփել է 4, բաց է թողել 8 գնդակ:
Եվրո 2020-ի վերջին 2 տուրերից առաջ J խմբի մրցաշարային աղյուսակը հետեւյալն է.