Պարոն Մելքումյան, դուք այնպիսի մունաթով եք խոսում, որ մեզ թվում է, թե այս եղած խնդիրների պատճառը մենք ենք. Թունյան
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանն այսօր բյուջեի նախագծի քննարկման ընթացքում ներկայացրեց 2018-2019 հունվար-սեպտեմբեր ամիսների ներդրումների հարաբերակցությունը:
Ինչպես նշեց Թունյանը, 2018թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին ներդրումների մասով ստացումները եղել են 1 մլրդ 706 մլն դոլար, մինչդեռ 2019թ. նույն ժամանակահատվածում՝ 2 մլրդ 172 մլն դոլար: Սա նշանակում է, որ աճը եղել է 466մլն դոլլար, կամ՝ 27.3%:
Ըստ պատգամավորի՝ ներդրումային վիճակագրությունը կարելի է ներկայացնել այնպես, որ ստացվի՝ ամեն ինչ շատ վատ է, կարելի է ներկայացնել այնպես, որ ստացվի՝ ամեն ինչ շատ լավ է և կարելի է ներկայացնել այնպես, որ ստացվի՝ ոչինչ չի փոխվել:
Անդրադառնալով ԲՀԿ պատգամավոր Միքայել Մելքումյանի հրապարակած ցուցանիշներին, Թունյանը նշեց, որ դրանք օտարերկրյա ներդրումների զուտ հոսքերն են: «Անցած տարվա համեմատ 2 անգամ քիչ է այս գումարը, մոտ՝ 30մլն, բայց եթե փորձեիք խորանալ պատճառների մեջ, կտեսնեիք, որ ներդրումների նվազման առյուծի բաժինը պայմանավորված է մեկ հանգամանքով և դա Ամուլսարի նախագիծն է»,-ասաց Թունյանը:
Ինչպես նշեց Թունյանը՝ անցած տարվա ցուցանիշի մեջ 43մլն դոլլարը Ամուլսարի նախագծինն է, որը ԲՀԿ-ականները համարում են անառողջ ներդրում: «Հիմա եթե մենք համաձայնենք ձեր հետ և բազայից հանենք 43մլն դոլարը, կստացվի, որ աճը կազմում է 111դոլար, կամ մոտ 30%»,-նկատեց պատգամավորը:
Թունյանի կարծիքով՝ ընդհանուր ներդրումներ-ՀՆԱ հարաբերակցյության հետ կա որոշակի խնդիր, բայց դա պայմանավորված է այնպիսի հանգամանքներով, որոնց համար եթե ինչ-որ մեկին մեղադրենք, ապա ներկայիս կառավարությունը ամենավերջինը կլինի:
«Եթե մենք ենթակառուցվածքային խոշոր ծրագրեր իրականացնելու հետ կապված որոշակի խնդիր ունենք՝ կոռուպցիոն և այլ ռիսկերի հետ կապված, մենք այդ խնդիրը ժառանգել ենք, հիմա լուծում ենք և հաջորդ տարվանից այդ խնդրի լուծման հետևանքները վիճակագրությունը նույնպես կարտացոլի»,-ասաց Թունյանը:
Նա նաև պնդեց, որ չեն ասում, թե հանքաարդյունաբերությունը իջնում է, այլ ասում են, որ հանքաարդյունաբերությամբ ընդհանուր արդյունաբերության աճի մոտ 30%-ն է պայմանավորված: Հանքաարդյունաբերության դերը ոչ թերագնահատել են, ոչ՝ գերագնահատել:
Հարցին, թե բյուջեն հեղափոխական է, թե՝ ոչ, տնտեսական աճը հեղափոխական է, թե՝ ոչ, Թունյանը պատասխանեց, որ հաջորդ տարի բյուջեի եկամուտները 14%-ով աճելու են, չնայած հանգամանքին, որ մեքենաների ներմուծման հետ կապված գործոնը մեր բյուջեի եկամուտները նվազեցնելու է 50-55մլրդ դրամով: Բացի այս՝ հարկային օրենսգրքի փոփոխությունների արդյունքում հաջորդ տարվանից լինելու է համահարթ եկամտային հարկ, լինելու է ավելի ցածր շահութահարկ, միկրոբիզնեսի ռեժիմ, սրանք բոլորը քայլեր են, որոնցով կառավարությունը ինքնակամ նվազեցնում է բյուջեի եկամուտները: Այս ամբողջ համատեքստը հաշվի առած հաջորդ տարի բյուջեի եկամուտները 200 մլրդ դրամով ավելի են լինելու, քան այս տարի:
«Եթե դուք սա համարում եք սովորական աճ, խնդիր չունեք, և պարո՛ն Մելքումյան, դուք այնպիսի մունաթով եք մեկ-մեկ խոսում, որ մեզ թվում է, թե այս եղած խնդիրների պատճառը մենք ենք»,-ասաց Թունյանը, հավելելով, որ եթե խոսում ենք կառուցողական, մասնագիտական և առողջ բանավեճից, ժպտալը միայն նպաստում է դրան և խորհուրդ տվեց ժպիտով դեմ քվեարկել պետական բյուջեին, որը մեր պետությունը ևս 1 քայլ առաջ է տանելու: