«Եկեք հասկանանք՝ վարկերը լա՞վ բան են, թե՞ ոչ, դրանք ինչքանո՞վ են պետքական». 152 միլիոն դոլարի 4 վարկային համաձայնագիր վավերացնելու հարցով ԱԺ-ում ընթացող նիստում իր ելույթն այսպես սկսեց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Գեւորգ Պապոյանը:
Արձագանքելով ընդդիմադիր խմբակցությունների կողմից հնչած դժգոհություններին՝ Պապոյանը նկատեց՝ ամենահիմնական խնդիրն այն է, թե այդ վարկերն ինչպես են օգտագործվում: «Որովհետեւ երկար տարիներ մենք պարտքեր ենք կուտակել, բայց վարկերն անարդյունավետ են ծախսվել, որովհետեւ որոշ մարդիկ թալանել են, կերել են դրանք, եւ այդ գումարները, վերջիվերջո, երկրից դուրս են գնացել, հետեւաբար նոր տնտեսական արդյունք դրանք չեն առաջացրել: Եթե վարկերը օգտագործում ենք նպատակային, ապա դա կոնկրետ արդյունք է բերում»,- ընդգծեց պատգամավորը: Որպես օրինակ բերելով 2 քաղաքացու, որոնցից մեկը վարկ ունի, բայց դրանով մեքենա է գնել, տաքսի է վարում, իր տունը պահում, մյուսը վարկ չունի, չունի մեքենա եւ գումար չի կարողանում աշխատել՝ Պապոյանը հռետորական հարց բարձրացրեց՝ ո՞րն է արդյունավետ: Պատգամավորն արձանագրեց, որ վարկերը վատ բան չեն, վատ է դրանք ոչ նպատակային օգտագործելը, թալանելը: Ընդգծեց՝ թալանածը հետ է վերադարձվելու:
Տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանն իր ելույթում պատասխանեց ԲՀԿ պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանին. «Էնպես ստացվեց, թե բյուջեի դեֆիցիտ եթե ունենք, դա արդեն լավ չի: Բյուջեի դեֆիցիտ մենք միշտ ունեցել ենք ու էլի կունենանք, ինչպես աշխարհի համարյա բոլոր երկրները: Ու դեֆիցիտն արվում է նաեւ միտումնավոր, այսինքն՝ պետությունը ցույց է տալիս, որ ավելի շատ ծախսում է, քան հավաքում է հարկերի տեսքով, որպեսզի տնտեսությունն ակտիվացնի: Եթե դուք պարոն Մելքումյանին խնդրեք, պարոն Մելքումյանը ձեզ հանգամանորեն էդ ամբողջ մեխանիզմը կբացատրի: Որ ասում եք՝ լավ չի, լավ չի. էն, որ դուք փորձառու պատգամավոր եք ու բյուջեի դեֆիցիտի մասին ասում եք, լավ չի, այդտեղ վատ ու լավի բան չկա»:
Ուրիխանյանը վրդովվեց, թե Թունյանը դասախոսություն է կարդում. «Ես չասացի՝ լեկցիա, պարզաբանում եմ այն, ինչ կատարվում է ՀՀ տնտեսության մեջ: Մեզ ասում են, թե փորձառու չեն եւ այլն, դուք արդեն չգիտեմ՝ որերորդ գումարման պատգամավոր եք, «բյուջետային դեֆիցիտը» շատ պարզ հասկացություն է»:
Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Գեւորգյանի խոսքը եւս Ուրիխանյանին էր ուղղված. «Շատ գեղեցիկ է հնչում, երբ ասում եք՝ լավ չի, բայց մենք տարեկան պետական պարտքի սպասարկման համար ծախսում ենք 180 մլրդ դրամ: Ո՞նց է կուտակվել այդ պարտքը, այդ պարտքը կուտակվել է հենց այսպիսի համաձայնագրերով, որ տարիներ շարունակ բերել են ու այստեղ դակվել են: Ու ես չեմ հիշում դեպք, երբ որ ձեր խմբակցությունը, լինելով կոալիցիայի անդամ, այ էնտեղից ես նայում էի, կողմ էր քվեարկում, ու մենակ 2016-2017-ին՝ հեղափոխությունից առաջ, կուտակվել է, արտաքին պարտքն ավելացել է 1,7 մլրդ դոլարով, ու էն ժամանակ այսպիսի ելույթներ չէին հնչում, ու հանկարծ հիմա, երբ 130 մլն դոլարի մասին է խոսքը, լավ չի, չգիտեմ՝ ինչ: Շատ լավ է ու ավելի լավ է լինելու»,- վստահեցրեց Գեւորգյանը: Ուրիխանյանը արձագանքեց, թե ինքը միշտ դեմ է քվեարկել: