Ես երջանիկ կլինեմ, եթե հայեցակարգը ներդրվի. Զարուհի Բաթոյանը կողմնակից է առողջության ապահովագրությանը
«Առողջության ապահովագրությունը շատ մեծ սոցիալական ներդրում է, և ես՝ որպես սոցիալական ոլորտի պատասխանատու, ուրախ ու երջանիկ կլինեմ և անհամբերությամբ սպասում եմ դրան»,- այսօր հրավիրված ասուլիսում ասաց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը՝ անդրադառնալով առողջության համապարփակ ապահովագրության նախագծի հնարավոր սոցիալական ազդեցության մասին հարցին:
Նրա դիտարկմամբ՝ ԱՀԱ-ի ներդրումով սոցիալական ոլորտի բազմաթիվ խնդիրներ միանգամից կլուծվեն: «Գուցե այնտեղ ավելի շատ ռեսուրսներ դնենք, բայց սոցիալական ոլորտում շատ լուրջ ռեսուրսներ կխնայվեն»,- ասաց նախարարը՝ հավելելով, որ դա նաև ուղղված կլինի աղքատության կրճատմանը:
Հաշմանդամություն ունեցող անձանց, տարեցների, երեխաների ամենաառաջնային կարիքները, նախարարի հավաստմամբ, առողջապահական ոլորտում են: «Եվ մարդիկ դիմում են սոցիալական որևէ կարգավիճակ ստանալու, հիմնականում, որպեսզի առողջապահական ծառայություն ստանան: Այսինքն՝ այս պահանջը՝ մեկը մյուսի հետ կապված, այլևս չի լինի»,- նկատեց նա:
Նշենք, որ Առողջապահության նախարարության ներկայացրած հայեցակարգը Հայաստանում առողջության համապարփակ ապահովագրություն ներդնելու մասին բուռն քննարկումների առիթ է դարձել: Որոշ տնտեսագետներ պնդում են, որ նախատեսված առողջության հարկը՝ աշխատավարձի 4-6 տոկոսի չափով, հերթական բեռն է աշխատող մարդկանց ուսերին, մինչդեռ ԱՆ-ը վստահ է, որ ԱՀԱ ներդրման արդյունքում հիվանդացության և մահացության ցուցանիշները կբարելավվեն, առողջական խնդիրների հետևանքով հաշմանդամության դեպքերը կնվազեն՝ նպաստելով մարդկային կապիտալի կայուն զարգացմանը և տնտեսության աճին: