««Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը Երեւանի ավագանու «Լույս» խմբակցությունում ունի մեկ ներկայացուցիչ, եւ, եթե կուսակցության կառավարման խորհուրդը որոշի, որ Դավիթ Խաժակյանը պետք է դուրս գա ավագանուց, ապա կդադարենք ներկայացված լինել այնտեղ, հետեւաբար կդադարենք որեւէ պատասխանատվություն կրել ավագանիում կատարվող գործողությունների համար»: Այսօր այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության եւ ԱԺ համանուն խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
Այսօր ավելի վաղ նա տեղեկացրել էր, որ ավագանու «Լույս» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը հնարավոր է՝ հետ կանչվի ավագանուց:
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության անդամ, ԱԺ պատգամավոր Մանե Թանդիլյանն էլ, անդրադառնալով խնդրին, նկատեց. ««Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունն ունի իր օրակարգը, իր գաղափարախոսությունն ինչպես Ազգային ժողովում, այնպես էլ Երեւանի ավագանիում: Հետեւաբար, երբ կառավարման խորհուրդը եւ կուսակցությունը գնահատում են, որ «Լույս» խմբակցությունը պարբերաբար շեղվում է կուսակցության գծից, մենք պետք է կարողանանք հասկանալ՝ որքանով է նպատակահարմար մեր մասնակցությունն այս պարագայում կամ ինչ ձեւաչափով է նպատակահարմար շարունակել, որովհետեւ մենք պետք է կրենք պատասխանատվություն մի բանի համար, որի հետ ամբողջությամբ համաձայն է կուսակցությունը: Հետեւաբար, ինչպես նշեց պարոն Մարուքյանը, մենք պետք է քննարկենք, թե ինչ պետք է արվի այս պարագայում, երբ տեսնում ենք, որ պատասխանատվություն ենք կրում մի բանի համար, որը, ըստ էության, կուսակցության տեսլականում եւ օրակարգում ներառված չէ, եւ կուսակցությունը, ըստ էության, չունի ազդեցություն այդ վարքագծի վրա»:
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը, ինչպես պարզ դարձավ բանախոսների մեկնաբանություններից, ընտրել է բովանդակային ու արժեհամակարգային ընդդիմություն լինելու ճանապարհը, բայց Երեւանի ավագանու «Լույս» խմբակցության կազմում ընդգրկված մյուս անդամները բովանդակությունը ստորադասում են զգացմունքային գործելաոճին: Հիշեցնենք, որ ավագանու «Լույս» խմբակցության մյուս երկու անդամները՝ Թեհմինա Վարդանյանն ու Անի Խաչատրյանը, ներկայացնում են «Հանրապետություն» կուսակցությունը:
Մարուքյանը նրանց գործունեությունը չցանկացավ գնահատել՝ դա թողնելով այդ կուսակցությանը: Իսկ Խաժակյանի մասին ասաց, որ նրա գործունեությունից «Լուսավոր Հայաստանն» ավելի քան գոհ է: Խաժակյանը, ըստ նրա, ցույց է տվել, թե ինչպես պետք է աշխատի ավագանու ընդդիմադիր անդամը, բայց նաեւ նշեց, որ կան իրավիճակներ, որոնք դուրս են Դավիթ Խաժակյանի ազդեցությունից, այնինչ ինքը դրանց համար պատասխանատվություն է կրում՝ որպես խմբակցության ղեկավար: Մարուքյանը նաեւ օրինակներ բերեց, թե որքան լուրջ բացահայտումներ է արել Դավիթ Խաժակյանը, բայց այդ ամենը մնացել է էմոցիոնալ պոռթկումների ստվերում: