Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Լուսինե Աբգարյանը քիչ առաջ հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի հարցով որոշում կայացնելու:
Այն կհրապարակվի դեկտեմբերի 20-ին՝ ժամը 16:00-ին:
Հիշեցնենք՝ պաշտպանները բողոքարկել են Ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նոյեմբերի 7-ի որոշումը, որով Քոչարյանին գրավով ազատելու միջնորդությունը մերժվել էր: Ներկայացնելով իր բողոքը՝ Հայկ Ալումյանն այսօր հայտարարեց, որ վիճարկվող դատական ակտը կամայական է եւ խախտում է անձի՝ Եվրոպական կոնվենցիայով սահմանված իրավունքները:
Մեղադրող կողմը, սակայն, առարկեց՝ պնդելով, որ վիճարկվող դատական ակտը բավարար չափով պատճառաբանված էր, եւ խնդրեց մերժել բողոքը՝ անհիմն լինելու պատճառաբանությամբ: