Շոկային լուր էր երեխաների ապօրինի որդեգրման բացահայտումը. այսօր կառավարության նիստի մեկնարկին նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանը հիշեցրեց, որ երկու շաբաթ առաջ այս գործով ձերբակալվել էր մեկ անձ, որին այս պահին մեղադրանք է առաջադրված, իսկ երեկ ձերբակալվել է ևս չորս անձ, ու ապացույցների համակցությունը բավարար է՝ նրանց մեղադրանք առաջադրելու Քրեական օրենսգրքի 167-րդ հոդվածի երկրորդ մասով (ծնողներից երեխաներին ապօրինի բաժանելը):
«Գործով կատարվել են մի շարք խուզարկություններ՝ ԱԱԾ-ի, ոստիկանության, դատախազության կողմից: Սկսած այդ անձանց պաշտոնավարման օրվանից՝ 2012 թվականից առ այսօր բոլոր փաստաթղթերն առգրավվել են, դրանք ենթարկվելու են մանրակրկիտ քննության, ունենք մի շարք անձանց ուղղակի ցուցմունքներ, որ մերկացնում են այդ անձանց տվյալ հանցանքը կատարելու մեջ: Եվ մոտ օրերս՝ վաղը կամ մյուս օրը, վերոնշյալ անձանց նշված հոդվածով կառաջադրվեն մեղադրանքներ, կընտրվեն խափանման միջոցներ»,- ասաց Գրիգորյանը:
«Հասկանալի է, որ այդ գործը բավական էմոցիաներ է առաջացրել, բայց կարևոր է, որ քննությունն ընթանա առանց էմոցիաների»,- նշեց վարչապետը՝ կարևորելով բացահայտելը, թե ինչպես է պատահում, որ ՀՀ-ում նման մեխանիզմ է լինում և գործում: «Կան կասկածներ, որ այդ մեխանիզմը երկար տարիներ է գործել, և մենք պիտի խնդիր դնենք գործի ամբողջական քննություն իրականացնելու համար, որ սա իր բոլոր մետաստազներով բացահայտվի»,- հավելեց նա:
Փաշինյանը խոստովանեց, որ շատ դեպքերում ահազանգերը, որ ստանում էին, երբեմն ոչ այնքան ադեկվատ, էմոցիոնալ պոռթկումների տպավորություն էին թողնում: «Հիմա, երբ հետահայաց նայում ենք, գուցե թե իրականում մեր գնահատականն այդքան էլ ճիշտ չի եղել: Այդ մարդկանց էմոցիաները գուցե թե փաստերից են սնվել: Եվ բոլոր այս դեպքերը պետք է հատ-հատ, առանձին-առանձին քննել, ուսումնասիրել, որ բոլոր կասկածները՝ և՛ հանրության, և ընտանիքների փարատվեն, և արձանագրենք, որ հայոց պատմության այդ ամոթալի էջը փակել ենք՝ իր բոլոր իրավական հետևանքներով»,- ընդգծեց նա: