Առողջապահության ոլորտում, վարչապետի բնորոշմամբ, հեղափոխական ծրագիր գործարկվեց. կկիրառվի հետվճարի սկզբունքը երեք մեծ ծրագրի համար: Կառավարությունն այսօրվա նիստում ընդունեց Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի առաջարկը՝ բուժհաստատությունների հետ չսահմանափակված բյուջեով պայմանագրեր կնքելու մասին:
Նախարարի խոսքով՝ պետության կողմից երաշխավորված և արտոնյալ պայմաններով բժշկական օգնության և սպասարկման ֆինանսավորումը մինչ այս իրականացվել է սահմանափակված բյուջեի սկզբունքներով: Նա հիշեցրեց, որ 15 տարի եղել են տարվա սկզբում կնքվող պայմանագրեր, որոնց շրջանակներում պետք է բժշկական ծառայություններ մատուցող հաստատությունները տեղավորվեին մինչև տարվա վերջ: Սակայն պետական բյուջեի առողջապահության հատվածի աճի շնորհիվ, ինչպես նաև էլեկտրոնային համակարգերի ներդրման շնորհիվ որոշում է կայացվել երեք ծրագրերի մասով անցում կատարել ֆինանսավորման նոր մեխանիզմի:
Այդ երեք ծրագրերն են «Զինծառայողներին, փրկարարներին և նրանց ընտանիքներին բժշկական օգնություն», «Մանկաբարձական բժշկական օգնություն» և «Անհետաձգելի վիրահատություններ» ծրագրերը: «Սրանց համար առաջարկվում է ներդնել պայմանագրային գումարով բյուջեի չսահմանափակման ծրագիրը, որը կարելի է համարել հետվճարային համակարգն է. պայմանագրերը կկնքվեն բուժհաստատությունների հետ՝ առանց ֆիքսվելու տարեկան սահմանաչափը: Սակայն, իհարկե, որոշման մեջ ներդրված են զսպող մեխանիզմներ, որպեսզի չանցնենք պետական բյուջեով ամբողջական սահմանաչափը: Հնարավոր է, տարվա ընթացքում լինի վերաբաշխման կարիք, քանի որ նման մեխանիզմն առաջին անգամ է տեղի ունենում»,- ասաց Թորոսյանը՝ ընդգծելով, որ այս ծրագիրը կարևոր է թե թափանցիկության և թե բուժօգնության մատուցման մատչելիության առումով:
Թորոսյանի խոսքով՝ այս ծրագիրը արդյունավետ կարող է աշխատել թե պետական ֆինանսավորման և թե առողջապահության համապարփակ ապահովագրության ներդրման պարագայում:
«Առաջարկվում է նաև ընդլայնել «Ախտորոշման ճշտման նպատակով լաբորատոր-գործիքային ախտորոշիչ հետազոտություններ նեղ-մասնագիտացված կենտրոններում» ծրագրից պետպատվերի շրջանակում օգտվող շահառուների շրջանակը մոտ 200 հազարով՝ 7-18 տարեկան երեխաների համար: 0-18 տարեկանները այսուհետ ունեն նույն ծառայությունները՝ պահպանելով կարգերը՝ ուղեգրի առկայությունը և այլն»,- նշեց նա:
Նախարարի առաջարկով նաև ուռուցքաբանության գերժամանակակից գծային արագացուցիչներով ճառագայթային բուժման հասանելիությունը կավելացվի՝ բոլոր չարորակ նորագոյացություն ունեցող շահառուների համար կիրառելով համավճարային սկզբունքը. սա մինչ այս հասանելի էր ավելի քիչ թվով շահառուների:
«Սա հեղափոխական մոտեցում է»,- որակեց վարչապետը՝ հարցնելով գործարկվող ծրագրի ժամկետների մասին:
«Մենք այս ռիսկի տակ մտնում ենք գիտակցաբար, և եկող տարի պարզ կլինի, թե ինչ կկարողանանք ավելացնել»,- պատասխանեց Թորոսյանը՝ հավելելով, որ մի քանի մեծ ծրագիր է մնում, որ երկու-երեք տարվա ընթացքում ամբողջապես անցում կատարվի այս համակարգին:
Փաշինյանի դիտարկեց. ՀՀ առողջապահությունն արդեն իսկ այնքան գրավիչ է, որ շեյխերն են ցանկանում այս ոլորտում ներդրում անել. «Էսպես որ շարունակվի ստիպված հանրապետության տոնածառի տեղն ենք նրանց տալու, որ հարգելի շեյխերը կառուցեն իրենց երազանքների հիվանդանոցը»,- ծիծաղեց Փաշինյանը՝ ակնարկելով արաբ պոտենցիալ ներդրողներին, որ Երևանի քաղաքապետի հետ հանդիպման ժամանակ հատկապես Երևանի փոքր կենտրոնում էին ցանկացել հիվանդանոց կառուցել: Նա հավելեց, որ ըստ որոշ տեղեկությունների՝ այդ հիվանդանոցի ծրագրում «50 տոկոս փայի խնդիր կա»:
«Հայկական Ժամանակ»-ը Telegram-ումՀայաստանում սոցիալական «բեսպրեդել» թույլ չենք տալու. Մկրտչյանը՝ հանրահավաք անցկացնող ԼՂ-ից տեղահանվածներին