ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այս պահին լեռնագնացների հետ Արտանիշ լեռան ստորորտին է։
«Մեր խմբով հասանք Արտանիշ լեռան գագաթը եւ կարճ խորհրդակցություն ունեցանք լեռնագնացների հետ ու համաձայնվեցինք, որ մեր այս քայլարշավը դեպի Արտանիշի գագաթ՝ նվիրում ենք Իրանի տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հաստատմանը։ Մեր քայլարշավին մասնակցում է նաեւ ազգությամբ իրանցի»,-իր խոսքում ասաց վարչապետն ու ուղիղ եթերի ընթացքում զրույց ունեցավ իրանից ժամանած ու իրենց հետ լեռը բարձրացած քաղաքացու հետ։
Տեսանյութ՝
Հայաստանի եւ Իրանի արտաքին գործերի նախարարները հեռախոսազրույց են ունեցել, որի ընթացքում քննարկել են տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը։ Այս մասին Ֆեյսբուքի ուղիղ եթերում հայտնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Նախարարները քննարկել են տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը, և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը ցավակցություն է հայտնել Իրանի կառավարությանը և ժողովրդին՝ մարդկային զոհերի հանգեցրած իրավիճակի կապակցությամբ։ Գիտեք, որ Իրանը մեզ համար բարեկամ երկիր է, Միացյալ Նահանգները մեզ համար բարեկամ երկիր է, և այս իրավիճակում, մենք, իհարկե, չենք կարող քաշվել հակաիրանական գործողությունների մեջ, մենք չենք կարող ներքաշվել նաև հակաամերիկյան գործողությունների մեջ։ Եվ մեր ուղերձն այն է, որ Իրանի և Միացյալ Նահանգների մեր գործընկերները զերծ մնան այնպիսի քայլերից, որոնք կվատթարացնեն առանց այն էլ լարված իրավիճակը մեր տարածաշրջանում և միջազգային հարաբերություններում»,- ասաց Փաշինյանը։
ՀՀ վարչապետը հավելեց, որ բոլոր հանձնարարականները տրված են Հայաստանի համապատասխան կառույցներին՝ իրավիճակին հետևել ուշի ուշով և մատը պահել զարկերակին։ Նա նշեց, որ անհրաժեշտ բոլոր քայլերն արվել են, աշխատանքներն արվում են․ «Հասկանում եք, որ այդ աշխատանքը տարբեր նրբություններ է պարունակում, և չեմ կարծում, որ բոլոր մանրամասներով պիտի ներկայացնենք։ Կառավարությունը և իրավասու պետական պաշտոնյաները 24 ժամ կապի մեջ են, և, երբ անհրաժեշտ կլինի, նաև հանդիպում ենք, քննարկում ենք, զրուցում ենք»։