«Չափդ ճանաչի»․ Արման Բաբաջանյանի ելույթից հետո նիստերի դահլիճում վիճաբանություն տեղի ունեցավ
Ազգային ժողովում քրեական ենթամշակույթին հարող անձանց քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ օրենքի նախագծի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման ժամանակ նիստերի դահլիճում լարված մթնոլորտ էր։
ԲՀԿ-ական պատգամավոր Գեւորգ Պետրոսյանը, որը նախագծի հրապարակման հենց առաջին օրվանից դեմ է արտահայտվել նախագծին ու անհասկանալի համարել, թե կառավարությունն ինչի դեմ է պայքարում, այսօր ԱԺ-ում այնպիսի ելույթ ունեցավ, որը սրեց իրավիճակը։
Երբ նա ավարտեց ելույթն ու նստեց իր տեղում, ԲՀԿ-ական մի խումբ պատգամավորներ, այդ թվում՝ Արթուր Դալլաքյանը, Ջանիբեկ Հայրապետյանը, Արայիկ Աղաբաբյանը եւ Գեւորգ Պետորսյանը, գնացին Բաբաջանյանի աթոռի մոտ՝ «հաշիվ պահանջելու»։ ԱԺ-ում քաշքշուկ սկսվեց, «Իմ քայլ»-ի պատգամավորները մի կերպ հանդարտեցրին մթնոլորտը։
ԱԺ նախագահը հայտարարեց, որ ԱԺ-ում խոսում են միայն ամբիոնից, եւ պատգամավորները չեն կարող հետապնդվել իրենց ելույթների համար․
«Ով այս նորմերը չի գիտակցում, թող հրաժարվի մանդատից ու գնա հայաթում բիսետկեն լռվի»,- բարկացած ասաց Միրզոյանը։
Հիշեցնենք՝ ՀՀ կառավարության հեղինակած «Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթն առաջին ընթերցմամբ ընդունվել էր 70 կողմ, 10 դեմ եւ 9 ձեռնպահ ձայներով: