ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ֆեյսբուքյան էջում, «Զրույց քաղաքացու հետ» վերնագրով, անդրադառնում է ամանորյա պետական ծախսերին:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այս թեմայով մի շարք հարցերի կանդրադառնա Ազգային ժողովի ամբիոնից, որովհետեւ կարծում է՝ ԱԺ-ում իրեն հարցեր կունենան:
Վարչապետը հիշեցրել է, որ, կառավարության որոշմամբ, 271 միլիոն դրամ հատկացվեց Երեւանի տոնական ծախսերին:
«Քաղաքացիները բազմաթիվ դժգոհություններ հայտնեցին, այն ժամանակ էլ անդրադարձ եղավ այս թեմային, սակայն այժմ կարող եմ խոսել փաստերով:
2019 թ.-ի դեկտեմբերի 28-ից մինչեւ այս տարվա հունվարի վերջ մենք ունեցել ենք 9 միլիարդ 307 միլիոն դրամով ավելի շրջանառություն: Տեսեք, մենք, 271 միլիոն դրամ ավելի ծախսելով, ստացել ենք 9 միլիարդ դրամից ավելի դրամաշրջանառություն, որից միայն 4 միլիարդը՝ ՀՀ մարզերում:
Մեր ամանորյա ծախսերը շատ զբոսաշրջիկների, քաղաքացիների մղել են այցելել Երեւան: Ի դեպ, հունվարի 2-ին մենք երեխաների հետ այցելեցինք Սեւան, բարձրացանք Սեւանավանք, եւ չեք պատկերացնի, թե հունվարի 2-ին որքան զբոսաշրջիկ կար Սեւանում, Սեւանավանքում: Այս 9 միլիարդը գնացել է կրպակներին, փոքր խանութներին, մանր առեւտրով զբաղվող մարդկանց: Տաքսիներն այս գումարի մեջ չեն մտնում, ու պատկերացրեք, թե իրականում որքան ավելի շատ գումար է ծախսվել Հայաստանի համար:
Կա շատ ավելի կարեւոր արձանագրում. ամենամեղմ հաշվարկներով այս 9 միլիարդ 307 միլիոն դրամ շրջանառության արդյունքում այդ շրջանառությունն ապահոված բոլոր ընկերությունները գեներացնելու են մոտ 325 միլիոն դրամի հարկ, այսինքն՝ այս գումարը կրկին վերադառնալու է ՀՀ բյուջե: 271 միլիոն դրամ ՀՀ բյուջեից հատկացնելով՝ այժմ ՀՀ բյուջե է վերադառնում 307 միլիոն դրամ:
Հաջորդ տարի ավելի շատ գումար ենք ներդնելու՝ ավելի մեծ օգուտ քաղելու համար: Այս օրինակով ես ուզում եմ ցույց տալ, որ մեր քաղաքականությունը լինելու է ներառական քաղաքականություն: Յուրաքանչյուր լուման ծախսվելու է այն նպատակին, որ այն շրջանառվելով՝ ավելի մեծ օգուտ տա:
Ստացվում է, մենք 0 կոպեկ ծախսելով, 0 լումա ծախսելով, ստացանք ավելի շատ դրամի օգուտ»,- նշեց վարչապետը՝ այս թիվը ներկայացնելով նաեւ ըստ մարզերի: