Դատարանը բավարարել է Հայկ Խանումյանի դիմումը. անձնագրայինը նրան տեղեկանք կտա՝ նախագահի թեկնածու առաջադրվելու համար
Արցախի վարչական դատարանն այսօր կեսօրին կայացրած նիստում որոշել է բավարարել «Ազգային վերածնունդ» կուսակցության նախագահ Հայկ Խանումյանի դիմումը եւ ոստիկանության անձնագրային եւ վիզաների վարչությանը պարտավորեցնել Խանումյանին տրամադրել վերջին 10 տարում Արցախում բնակվելու մասին տեղեկանք: Տեղեկանքը Խանումյանին անհրաժեշտ էր՝ մարտի 31-ին սպասվող նախագահական ընտրություններին մասնակցելու համար:
Անձնագրային եւ վիզաների վարչությունը տեղեկանքը չէր տրամադրել՝ պատճառաբանելով, որ Խանումյանի անձնագրում գրանցումը տեղի է ունեցել ապրիլի 9-ին, իսկ քանի որ ընտրությունները մարտի 31-ին են, ապա նա այդ օրը չի համարվում 10 տարի Արցախում բնակված:
Խանումյանն էլ պնդում էր, որ ինքն Արցախում զինվորական հաշվառում է անցել մարտի 26-ին, հետեւաբար դա պետք է հաշվել իր քաղաքացիության սկիզբը: Դատարանը համաձայնել է այս պնդման եւ բերված ապացույցների հետ: Մինչ զինվորական ծառայությունը Խանումյանն ապրել է իր ծնդավայրում՝ Իջեւանի Խաշթառակ գյուղում:
Խանումյանը մեզ հետ զրույցում քիչ առաջ ասաց, որ ընդմիջման ժամի ավարտից հետո պատրաստվում է գնալ եւ ստանալ իր տեղեկանքը, իսկ վաղը՝ նաեւ որպես նախագահի թեկնածու առաջադրվել ԿԸՀ-ում:
Նշենք, որ այս պահին առաջադրված թեկնածուները 6-ն են: «Անկախության սերունդ» կուսակցության կողմից առաջադրվել է Ռուսլան Իսրայելյանը, «Արդարություն» կուսակցության կողմից՝ Վիտալի Բալասանյանը, ԼՂՀ արտգործնախարար Մասիս Մայիլյանն ինքնաառաջադրվել է, Արցախի պահպանողական կուսակցությունն առաջադրել է կուսակցության ղեկավար, Արցախի նախագահի խորհրդական Դավիթ Բաբայանի թեկնածությունը, ՀՅԴ-ն՝ Դավիթ Բաբայանի թեկնածությունը, ինքնաառաջադրման ձեւով երեկ՝ ժամը 17:00-ից հետո, իր փաստաթղթերը ԿԸՀ է ներկայացրել նաեւ Սերգեյ Ամիրյանը: Վերջինիս մասին համացանցում նշվում է միայն, որ 2018 թվականին Արցախում Բակո Սահակյանի հրաժարականի պահանջով նոր նախաձեռնություն էր ձեւավորել:
Մարտի 31-ին կայանալիք Ազգային ժողովի ընտրություններին մասնակցելու համար ընտրական ցուցակ է ներկայացրել միայն Արցախի Պահպանողական կուսակցությունը՝ 16 թեկնածուների ընդգրկմամբ: