Երեկ Թռչկանի ջրվեժ մեկնած եւ մոլորված ՌԴ քաղաքացիներին փրկարարները հայտնաբերել են անասունների համար նախատեսված յայլաներում (անասնագոմերում): Այս մասին ՀԺ-ի հետ զրուցում ասաց Շիրակի մարզի փրկարարական վարչության պետ Ալեքսան Գյոզալյանը:
ՌԴ 102-րդ ռազմաբազայի զինծառայող 21-ամյա Վալերի Սիդրովն ու ընկերուհին՝ 21-ամյա Գլադկինա Անաստասիան, Գյումրիից տաքսիով Թռչկան են հասել 15:30-ին, իջել են Ձորաշեն գյուղի հատվածը, որոշել են տեսնել ջրվեժն ու նույն մեքենայով վերադառնալ: 21:30-ին երբ զույգը չի վերադարձել, տաքսիստն անհանգստացել, ահազանգել է փրկարարական վարչություն:
«Դեպքի մասին տեղեկացրել ենք նաև Լոռու մարզի մեր գործընկերներին, որից հետո երկու մարզերի փրկարարական վարչության օպերատիվ խմբերն Աշոցքի ոստիկանական բաժնի օպերատիվ խմբի հետ համատեղ ժամը 21։10-ից մինչև գիշերը 01։10 ընկած ժամանակահատվածում իրականացրել են որոնողական աշխատանքներ: Արդյունքում տարածքի անասունների համար նախատեսված «յայլաներից» մեկում հայտանբերել ենք զույգին»,- պատմեց Ալեքսան Գյոզալյանը:
Զույգին փրկարարներն անվնաս են հայտնաբերել, բայց՝ վախեցած: Վալերին հետո նրանց պատմել է, որ ցանկացել է Մարտի 8-ի առթիվ սիրելիին հաճելի անակնկալ մատուցել եւ գեղեցիկ ջրվեժը ցույց տալ, ինչն էլ անհաջող ավարտ է ունեցել: ՌԴ քաղաքացիներին չի հաջողվել հասնել ջրվեժ: «Երկուսն էլ նորմալ վիճակում էին, բայց վախեցած էին: Հենց մութն ընկել է, տարածքում արդեն մոլորվել են: Փորձել էին համեմատաբար անվտանգ տարածք գտնել եւ պատսպարվել էին անասնագոմերի տարածքում»,- ասաց ՇՄ փրկարարական վարչության պետը:
Ի դեպ, տարածքում, որտեղ մնացել է ռուս զույգը, սովորաբար գայլեր ու արջեր են պատահում: Նրանք, բարեբախտաբար, չեն հանդիպել վայրի կենդանիների: Իսկ ընդհանուր առմամբ Թռչկանի ջրվեժը Շիրակում բոլորը գիտեն, առանց ուղեկցողի եւ տարածքին ծանոթ մարդու, չեն գնում: