ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում քիչ առաջ խոսեց միջազգային հեղինակավոր զեկույցներում Հայաստանի արձանագրած 2 նվաճումների մասին։
Խոսելով Հայաստանի արձանագրած 2 կարեւոր հաջողության մասին՝ ՀՀ վարչապետը նշեց, որ առաջինը Varieties of Democracy կազմակերպության Համաշխարհային ժողովրդավարության 2020 թվականի զեկույցն է, որտեղ ասվում է, որ Հայաստանը ժողովրդավարացման բարձր ցուցանիշներ է արձանագրել 2020 թվականին: Նշվում է, որ Հայաստանը կարող է քաղել իր հեղափոխության պտուղները, երկիրը ղեկավարում է ժողովրդավար կառավարություն։
«Առաջին կարեւոր ցուցիչը ընտրական ժողովրդավարությունն է: Հայաստանը 117-րդ տեղից տեղափոխվել է 35-րդ տեղը՝ արձանագրելով աճ 82 կետով:
Ազատական կոմպոնենտով Հայաստանը 125-րդ կետից տեղափոխվել է 61-րդ տեղը՝ արձանագրելով աճ 64 կետով:
Իրավահավասարության կոմպոնենտ: Այստեղ Հայաստանը 63-րդ տեղից տեղափոխվել է 40-րդ կետ:
Մասնակցայնության կոմպոնենտ։ Այստեղ Հայաստանը 105-րդ կետից տեղափոխվել է 52-րդ տեղ:
Խորհրդակցական կոմպոնենտով Հայաստանը 113-րդ կետից տեղափոխվել է 31-րդ կետ՝ արձանագրելով հսկայական առաջընթաց:
Այս վերջին կետի կարեւոր բաղադրիչներ են համարվում հիմնավորումը, հանրային շահը, հակափաստարկների հարգումը, խորհրդատվությունների շարքը եւ մասնակցային հասարակությունը։
Կարեւոր է նաեւ նշել, որ կանանց մասնակցային գծով Հայաստանի ցուցանիշը հատում է մաքսիմումի գիծը, իսկ հովանավորչությունը մոտեցել է մինիմումի գծին:
Հաջորդ զեկույցը Հայաստանի 2020 թվականի տնտեսական ազատության ցուցիչն է։ Այս տարի Հայաստանն այս ցուցիչում փոխել է իր կարգավիճակը: Եթե նախկինում այն գնահատվում էր չափավոր ազատ, ապա այս տարի համարվում է հիմնականում ազատ: Հայաստանն այս ցուցիչում բարելավել է դիրքերը՝ նախկին 47-րդ տեղից հայտնվելով 34-րդ տեղը: ՀՀ-ը հաջողություններ է գրանցել միանգամից 8 ցուցիչով»,- նշեց վարչապետը:
Մանրամասները՝ ՀՀ վարչապետի հրապարակած տեսանյութում: