Փետրվարին մինչեւ 10 հազար դրամ գազի եւ մինչեւ 5 հազար դրամ լույսի սպառում ունեցած բաժանորդներն օժանդակություն կստանան
ՀՀ կառավարությունը հաստատեց կորոնավիրուսի տնտեսական հետեւանքների չեզոքացման 11-րդ միջոցառումը, որով օժանդակություն կտրամադրվի սոցիալական խնդիրների առջեւ կանգնած բնական գազի եւ էլեկտրաէներգիայի սպառման գծով ծախսերի համար։
Հարցը զեկուցող փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ասաց, որ նախագծով առաջարկվել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին մինչեւ ապրիլի 15-ը կազմակերպել միջացառման իրականացումը:
«Կորոնավիրուսի տնտեսական հետեւանքների չեզոքացման տասնմեկերորդ միջոցառման նպատակն է օժանդակել կորոնավիրուսի տարածման հետեւանքով գոյացած դժվարությունների արդյունքում սոցիալական խնդիրների առջեւ կանգնած մի խումբ անձանց:
Միջոցառման շահառու են բնական գազի մատակարարման եւ էլեկտրական էներգիայի մատակարարման պայմանագիր կնքած այն բնակիչ-բաժանորդները, որոնց 2020 թվականի փետրվար ամսվա ծախսը չի գերազանցել՝
բնական գազի սպառման գծով՝ 10 հազար դրամը,
էլեկտրական էներգիայի սպառման գծով՝ 5 հազար դրամը:
Աջակցությունը տրամադրվում է յուրաքանչյուր բաժանորդի 2020 թվականի փետրվար ամսվա ընթացքում սպառած համապատասխանաբար բնական գազի եւ էլեկտրական էներգիայի դիմաց վճարի 50 տոկոսի չափով:
Ընդհանուր գումարը փոխանցվում է բնական գազ եւ էլեկտրական էներգիա մատակարարող ընկերություններին՝ միջոցառման շահառու համարվող բնակիչ-բաժանորդներին հետագա փոխանցման պայմանով։ Ընդ որում, պարտքի առկայության դեպքում այդ գումարն ուղղվում է բնակիչ-բաժանորդի ունեցած պարտքի մարմանը, իսկ դրա բացակայության դեպքում՝ ձեւակերպվում՝ որպես կանխավճար»,- ասաց փոխվարչապետը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց՝ փետրվարի դրությամբ գազի համար՝ մինչեւ 10 հազար դրամ, իսկ հոսանքի համար մինչեւ 5 հազար դրամ սպառում ունեցած բաժանորդների գումարի կեսը Կառավարությունը փոխհատուցում է. «Նրանք, ովքեր վճարել են կոմունալները, նրանց համար այդքանով կձեւավորվի կանխավճար, իսկ ովքեր չեն վճարել, նրանց համար այդքանով կնվազի»։
ՀԾԿՀ նախագահ Գարեգին Բաղրամյանն էլ ասաց, որ այս միջոցառումը վերաբերում է շուրջ 220 հազար բնակիչ-բաժանորդի․ «Եթե համարենք, որ 1 բաժանորդը մոտ 3 բնակիչ է, ապա սա կվերաբերի մոտ 660 հազար քաղաքացու»։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ այն հարցին, թե ինչու 50 տոկոս եւ ոչ 100 տոկոս փոխհատուցում․ «Հայաստանում կոմունալ վարձերը վճարելու շատ բարձր կուլտուրա կա, եւ մենք ուզում ենք նաեւ այնպիսի քաղաքականություն վարել, որ այդ կուլտուրային որեւէ ձեւով չվնասենք, այդ պատճառով 50 տոկոսով ենք փոխհատուցում։ Իհարկե, սոցիալական այլ խմբերի այլ ծրագրերով նույնպես օգնություն կլինի, այսինքն՝ սա չի բացառում, որ մարդը կարող է օգտվել մյուս միջոցառումներից եւ այս միջոցառումից։ Սա հավելյալ միջոցառում է, որը ուժեղացնում է մյուս միջոցառումները»։
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն էլ ասաց, որ շահառուներն օգտվում են այս միջոցառումից անկախ որեւէ այլ միջոցառման օգտվելու հանգամանքից։
Միջոցառումը հաստատվեց միաձայն։