Կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարի աշխատանքներում Հայաստանի պաշտպանության նախարարության եւ Արցախի պաշտպանության բանակի միջեւ համագործակցություն չկա, սակայն համատեղ տարվում են կանխարգելման աշխատանքներ: Այս մասին այսօր ասուլիսին ասաց ԶՈՒ ռազմաբժշկական վարչության պետ Սահակ Օհանյանը:
«Զինված ուժերի ռազմաբժշկական վարչությունը Պաշտպանության բանակի համար ղեկավար օղակ է, և բոլոր այն ուղեցույցներն ու հրամանները, որ արձակվում են զինված ուժերի համար, դրանք գործում են նաև Պաշտպանության բանակի հատվածում: Ամենօրյա զեկույցներից կարող եմ տեղեկացնել, որ Պաշտպանության բանակում իրավիճակը վերահսկելի է, հանգիստ է, այնտեղ մենք խնդիր չունենք: Արցախի ՊԲ-ում վարակվածության որևէ դեպք չկա»,- ասաց Օհանյանը:
Նա հաղորդեց նաեւ, որ զինված ուժերի այն զորամասում, ուր առաջինն էր հայտնաբերվել կորոնավիրուս, հիմա որեւէ մեկուսացված չկա: Այն բոլոր զինծառայողները, ում մոտ հայտնաբերվել էր կորոնավիրուս, կրկնակի թեստավորումից հետո դուրս են գրվել: Հավանական կոնտակտավորները, որ անցել էին զորանոցային ռեժիմի, թեստավորվել են, բոլորի թեստերը եղել են բացասական: Զորանոցն անցել է իր բնականոն գործունեությանը:
Օհանյանը նշեց, որ կորոնավիրուսով վարակվածների թվում կան թե՛ պայմանագրային և թե՛ ժամկետային զինծառայողներ: «Բոլորի ծնողները տեղյակ են լինում թե՛ վարակվածության մասին, թե՛ բուժման ընթացքի: Ժամկետային զինծառայողներից երեքը դուրս են գրվել, հուսով եմ՝ առաջիկա օրերին դուրս կգրվեն նաև մյուսները»,- ասաց նա:
ԶՈՒ ռազմաբժշկական վարչության պետի խոսքով՝ յուրաքանչյուր թեստավորվողի տվյալները գրանցվում են armmed.com համակարգում, և դա արդեն փաստաթուղթ է: «Մեկուսացվածին ծառայության կանչելն անթույլատրելի է, քանի որ հստակ կան ԳՇ պետի և պաշտպանության նախարարի հրամանները: Ինքնամեկուսացվածները՝ որպես հնարավոր կոնտակտավոր կամ կոնտակտավորի կոնտակտավոր, 14 օրը պարտավոր են պահպանել: Ինչ վերաբերում է նրանց թեստավորմանը, անհրաժեշտության դեպքում, եթե լինում է կորոնավիրուսին բնորոշ ախտանշան, ապա պիտի կատարվեն և՛ առաջին, և՛ երկրորդ թեստավորումները»,- ասաց նա: