ՀՀ կառավարությունն այսօր հաստատել է կորոնավիրուսի տնտեսական հետեւանքների չեզոքացման տասներկուերորդ միջոցառումը, որը վերաբերում է սոցիալական խնդիրների առջեւ կանգնած մի խումբ անձանց։
Միջոցառման շահառու են բնական գազի մատակարարման եւ էլեկտրական էներգիայի մատակարարման պայմանագիր կնքած այն բնակիչ-բաժանորդները, որոնց 2020 թվականի փետրվար ամսվա ծախսը կազմել է՝
Բնական գազի սպառման գծով 10 հազար 1 դրամից մինչեւ 30 հազար դրամ
Էլեկտրաէներեգիայի սպառման գծով 5 հազար 1 դրամից մինչեւ 10 հազար դրամ։
Աջակցությունը տրամադրվելու է յուրաքանչյուր բաժանորդի 2020 թվականի փետրվար ամսվա ընթացքում սպառած համապատասխանաբար բնական գազի եւ էլեկտրաէներեգիայի դիմաց վճարի 30 տոկոսի չափով։
Գումարը կփոխանցվի բնական գազ եւ էլեկտրաէներգիա մատակարարող ընկերություններին՝ միջոցառման շահառու հանդիսացող բնակիչներին հետագա փոխանցման պայմանով։ Պարտքի առկայության դեպքում այդ գումարն ուղղվում է բաժանորդի ունեցած պարտքի մարմանը, իսկ դրա բացակայության դեպքում ձեւակերպվում է՝ որպես կանխավճար։
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը մինչեւ 2020 թվականի ապրիլի 17-ը պետք է կազմակերպի միջոցառման իրականացումը:
Հիշեցնենք, որ երեկ ՀՀ կառավարության նիստում ընդունվել էր կորոնավիրուսի տնտեսական հետեւանքների չեզոքացման 11-րդ միջոցառումը, որը վերաբերում է արդեն փետրվար ամսին մինչեւ 10 հազար դրամի գազ եւ մինչեւ 5 հազար դրամի էլեկտրաէներգիա սպառած բնակիչ-բաժանորդներին։ Նրանք օժանդակություն կստանան սպառած գազի կամ էլեկտրաէներգիայի 50 տոկոսի չափով։