Կաթողիկոսի կարծիքը հարգողը դատարանը եւ գլխավոր դատախազությունն են, կհարգեն՝ կհարգեն, չեն հարգի՝ չեն հարգի․ Մարուքյան
Ես կարծում եմ, որ խոսքի ազատությունը վերաբերում է բոլորին, եւ թե՛ հոգեւոր ծառայողները, թե՛ աշխարհիկ քաղաքացիներն ունեն կարծիք արտահայտելու իրավունք։ Այս մասին այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր էդմոն Մարուքյանը՝ անդրադառնալով Գարեգին Բ կաթողիկոսի՝ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը փոխելու մասին հայտարարությանը։ «Կարծիք է ասել, հիմա այդ կարծիքը հարգողն ո՞վ է՝ դատարանը եւ գլխավոր դատախազությունը։ Կհարգեն՝ կհարգեն, չեն հարգի՝ չեն հարգի, բայց դա դարձնել հայոց հա՞րց»,- ասաց պատգամավորը։ Նա նաեւ հավելեց, որ խիստ դատապարտում է եկեղեցու եւ վեհափառի դեմ սոցկայքերում սկսված արշավը։ «Ես ինքս վեհափառի հետ համակարծիք չեմ, բայց անգամ եթե դրա մասին արտահայտվեմ, պետք է անեմ շատ հարգալից։ Ամեն ինչ իր ձեւն ունի, կարգն ունի»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ խոսքը, ամեն դեպքում, կաթողիկոսի մասին է։
«Պետք է զգույշ լինել նման արտահայտություններում, եւ որեւէ ձեւով կաթողիկոսի հետ անհամաձայնությունը չպետք է դառնա եկեղեցու դեմ ծավալված զզվելի արշավ։ Կոնկրետ արշավ է, մտեք Ֆեյսբուք տեսեք»,- ասաց Մարուքյանը՝ հավելելով, որ դա արվում է ոչ միայն ֆեյքերի մակարդակով, այլեւ՝ քաղաքական մարդկանց։
«Վեհափառ հայրապետին ավազանի անունով կոչելը վիրավորանք է, եւ չի կարելի նման բան անել։ Կարող են սիրել նրան կամ չսիրել, կարող են հարգել կամ չհարգել, բայց վեհափառ հայրապետն օծված է եւ Ամենայն հայոց կաթողիկոսն է»,- եզրափակեց Մարուքյանը։