Ազգային ժողովում առավոտյան տեղի ունեցած ծեծկռտուքից հետո նիստը շարունակվում է: Նիստերի դահլիճում է նաեւ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության մյուս անդամների հետ:
Նիստի մեկնարկին ելույթ ունեցավ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը, որովհետեւ հենց նրա ելույթի ժամանակ էր ընդհատվել նիստը:
«Հարգելի՛ Ազգային ժողովի նախագահություն, հարգելի՛ կառավարություն, հարգելի՛ գործընկերներ, իմ ելույթը, բնականաբար, այլեւս չեմ կարող շարունակել, բայց մի քանի բան ունեմ ասելու, որ անհրաժեշտ է՝ ասեմ: Այն միջադեպը, որ տեղի ունեցավ, դրանից անցել է 3 ժամ եւ ավելի, մենք չտեսանք որեւէ արձագանք, որը հարիր է ժողովրդավարական քաղաքական համակարգին: Ես կարծում եմ, որ ոտնահարվել են ժողովրդավարության հիմքերը, հեղափոխության հռչակված արժեքները, եւ Հայաստանի պատմության մեջ աննախադեպ բան է տեղի ունեցել: Եթե կասեք՝ 96-ին էլ են պատգամավորին խփել, չգիտեմ՝ 2002-ին, ինչքան հիշում եմ, խմբակցության ղեկավարի դեռ չեն խփել հետեւից, կողքից, բան խփել»,- հայտարարեց Մարուքյանը:
Նա ընդգծեց՝ այն, ինչ եղել է, քաղաքական է եւ պետք է ունենա քաղաքական գնահատական:
«Մենք ակնկալում ենք թե՛ իշխող քաղաքական ուժից, թե՛ Հայաստանի քաղաքական սեկտորից, հասարակական, այն քաղաքական գնահատականները, որոնք հարիր են ժողովրդավարական համակարգին: Ուղղակի քաղաքական գնահատականը որեւէ բան չի կարող փոխել, միջադեպը պետք է ունենա քաղաքական հետեւանքներ: Էն, ինչ որ տեղի է ունեցել, մեր պրոբլեմն էլ ա, բայց ավելի շատ հեղափոխության առաջնորդի պրոբլեմն ա: Եվ մենք հիմա կլքենք նիստերի դահլիճը եւ ապագայում՝ կախված քաղաքական գնահատականներից, եզրահանգումներ կանենք, կորոշակիացնենք մեր անելիքները եւ կհասկանանք՝ ապագայում ինչպես ենք աշխատելու այս խորհրդարանում»,- եզրափակեց Մարուքյանը:
Նրա ելույթից հետո «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավորները վեր կացան իրենց տեղերից եւ Մարուքյանի հետ միասին լքեցին դահլիճը:
Մարուքյանից հետո ելույթ է ունենում «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը: