Երեւան քաղաքի ավագանին այսօր որոշեց սահմանել շրջիկ առեւտրի կետերը կամ տրանսպորտային միջոցները հատուկ տարածք տեղափոխելու եւ դրանք այնտեղ հաշվառելու կարգը: Սահմանվեց նաեւ շրջիկ առեւտրի կետերը կամ տրանսպորտային միջոցները հատուկ տարածք տեղափոխելու եւ պահպանման համար վճարների չափը:
Նախատեսվում է, որ քաղաքապետը շարժական կրպակներին կտրամադրի թույլտվություն, համայնքի ավագանին էլ կսահմանի՝ որտեղ, ինչ ձեւով եւ կամ՝ ինչ ծառայություններ կմատուցվեն: Խոսքը ոչ թե արգելելու, այլ կանոնակարգելու մասին է: Թույլատրելի վայրերի հետ միաժամանակ կսահմանվեն նաեւ այն տարածքները, որտեղ կարգելվի շրջիկ առևտուրը: Օրինակ՝ կենտրոնական հրապարակների, պատմամշակութային շենք-շինությունների եւ կրթական հաստատությունների, մասնավորապես՝ դպրոցների մոտ առեւտրի շրջիկ կետեր չեն լինի:
Կանոնները չպահպանողները կտեղափոխվեն հատուկ տարածք: Շրջիկ առեւտրի կետը կամ տրանսպորտային միջոցը հատուկ տարածք տեղափոխելու համար գանձվում է վճար՝ 30 հազար ՀՀ դրամի չափով։ Հատուկ տարածքում շրջիկ առեւտրի կետի կամ տրանսպորտային միջոցի պահպանման համար գանձվում է վճար՝ յուրաքանչյուր ժամի համար 100 ՀՀ դրամի չափով, յուրաքանչյուր օրվա համար՝ 1000 դրամի չափով։
Շրջիկ առեւտրի կետի կամ տրանսպորտային միջոցի տեղափոխումը հատուկ տարածք իրականացվելու է մեկ այլ տրանսպորտային միջոցի օգնությամբ: Տեսուչը կազմում է շրջիկ առեւտրի կետը կամ տրանսպորտային միջոցը հատուկ տարածք տեղափոխելու վերաբերյալ արձանագրություն, իսկ կրկնօրինակը հանձնվում կամ ուղարկում է շրջիկ առեւտրի կետի կամ տրանսպորտային միջոցի սեփականատիրոջը կամ շահագործողին վերջինիս վերաբերյալ տեղեկություն ունենալու դեպքում եւ Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանություն: Համապատասխան հայտարարություն է տեղադրվում Երեւանի քաղաքապետարանի պաշտոնական համացանցային www.yerevan.am կայքում:
Հատուկ տարածք տեղափոխված շրջիկ առեւտրի կետը կամ տրանսպորտային միջոցը դրա սեփականատիրոջը, նրա լիազորած անձին կամ տրանսպորտային միջոցը շահագործողին հանձնվում է հատուկ տարածք տեղափոխման և պահպանման ծախսերն ամբողջությամբ փոխհատուցելուց հետո: Շրջիկ առեւտրի կետը կամ տրանսպորտային միջոցը հատուկ տարածք տեղափոխելուց անմիջապես հետո հատուկ տարածքի պատասխանատու անձը կատարում է համապատասխան գրառում հատուկ տարածքում շրջիկ առևտրի կետի կամ տրանսպորտային միջոցի հաշվառման մատյանում:
Շրջիկ առեւտրի կետը կամ տրանսպորտային միջոցը մեկ տարի ժամկետում հատուկ տարածքում կայանելու պարագայում, եթե սույն որոշմամբ սահմանված տեղափոխման ու հատուկ տարածքում պահպանության ծախսերը չեն հատուցվել, հատուկ տարածքի պատասխանատուն այդ մասին գրավոր տեղեկացնում է Երեւանի քաղաքապետարան՝ գումարը օրենքով սահմանված կարգով բռնագանձելու եւ տվյալ գույքի հետագա տնօրինման հարցը լուծելու համար:
Տնտեսվարողների միջեւ ստեղծել հավասար մրցակցային պայմաններ և բացառել կոռուպցիոն ցանկացած դրսևորում. սա է քաղաքային իշխանության նպատակը: Հենց դրա համար էլ քաղաքապետարանն առաջարկելու է, որ ընտրությունը, թե որ տնտեսվարողը որտեղ պետք է կայանի, լինի հատուկ էլեկտրոնային հարթակի միջոցով:
Որոշումն ընդունվեց, այն ուժի մեջ է մտնելու 2021 թվականի հունվարի 1-ից։